Strona główna » Atrakcje » Pałac w Pilicy
data dodania: 2009-07-13 14:05:20
gmina: PilicaPałac w Pilicy to rezydencja obronna w stylu włoskim. Budowę rozpoczął Wojciech Padniewski, któremu tereny zostały odstąpione przez Annę z Pileckich w 1577 roku. Nie udało mu się przed śmiercią zakończyć budowy, a jego synowie sprzedali dobra Pileckie księciu Jerzemu Zbarskiemu. Książe zakończył budowę pałacu. Natomiast w 1651 roku ówczesny właściciel, Stanisław Warszycki, fortyfikacjami bastionowymi otoczył pałac. Po latach posłużyły one jako miejsce egzekucji dokonywanych przez hitlerowców. Budynek został zdobyty podczas Potopu Szwedzkiego w nocy z 1 na 2 września 1655 roku. Po latach doczekał się kolejnego przejęcia przez wojska szwedzkie w 1705 roku i był okupowany przez 34 tygodnie. Podczas I i II wojny światowej pałac służył okupantom w celach wojskowych.
Aktualnie obiekt składa się z zabytkowego parku, fortyfikacji bastionowych, dróg dojazdowych, pałacu oraz oficyn.
Park o powierzchni 10 hektarów został zaprojektowany na wzór francuski. Rosną tu takie drzewa jak graby, wiązy, jesiony, modrzewie czy tuje.
Obecnie trwają spory majątkowe pomiędzy osobami zgłaszającymi swoje prawo do posiadłości. Z tego powodu pałac z biegiem lat coraz bardziej niszczeje i popada w ruinę, a zwiedzanie wnętrza samego pałacu, jak i dziedzińca wewnętrznego, jest niemożliwe dla turystów. Natomiast zazwyczaj można obejrzeć park wraz z fortyfikacjami bastionowymi.
Najłatwiej dotrzeć do Pilicy PKS-em z Zawiercia, Ogrodzieńca lub Wolbromia. Można także pieszo połączyć zwiedzanie pałacu w Pilicy z zamkiem smoleńskim, ponieważ są od siebie odległe o około 5 kilometrów.
wyświetleń: 6606
autor: tekst U. Marczak, zdjęcia Wojciech Latacz
data dodania: 2010-07-26 13:46:05
Miejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »
data dodania: 2010-07-26 13:35:17
Na północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »
data dodania: 2010-07-26 12:50:38
Wyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »