Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu

Strona główna » Atrakcje » Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu

data dodania: 2009-08-18 14:24:20

gmina: Wolbrom
powiększ

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wolbromiu znany jako kościółek Mariacki został ufundowany w 1638 roku prze ks. Marcina Wolbrama jako przyszpitalna świątynia szpitala z przytułkiem dla ubogich.

W XVII wieku prebendarz wolbromskim ks. Marcin Wolbram zapisał w swoim testamencie za kwotę 8560 złotych ufundował dom i kościół szpitalny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po wybudowaniu szpitala już w rok po śmierci fundatora, w 1638 roku powstał modrzewiowy, mały, ale solidny kościół szpitalny. Kościół miał status parafii (prepozytury) szpitalnej, oddanej przez fundatora pod patronat radców miejskich, którzy stawali się w ten sposób prowizorami szpitala i samej prepozytury.

Dalsze informacje dotyczące funkcjonowania kościoła nie są znane. Kościłek nadgryzany przez czas i niesprzyjające warunki, popadł w ruinę. Po zlikwidowaniu parafii szpitalnej, bardzo zniszczony i stoczony przez drewnojady, bardzo rzadko czynny w okresie komunizmu, szczęśliwie doczekał naszych czasów wraz ze swoim wyposażeniem. Przez kilka lat po drugiej wojnie światowej w tym kościółku nauczano religii dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej.

Kiedy proboszczem parafii pw. św. Katarzyny proboszczem został ks. Stanisław Sapilewski, ruszyły prace konserwatorskie zabytkowego kościółka. Prowadzone przez prawie dwadzieścia lat mozolne prace odkrywają nam piękno i harmonię tej perełki architektonicznej. Kościłek pięknie odnowiony jest perłą architektoniczną na szlaku architektury drewnianej.

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia


wyświetleń: 6338

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Wolbrom

  • Skała i jaskinia Biśnik

    data dodania: 2009-08-02 21:28:54

    Jaskinia Biśnik, fot. Paweł AbuckiBiśnik – skała i jaskinia (Jaskinia na Biśniku) na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w jej północnej części w pobliżu wsi Smoleń (województwo śląskie) na krawędzi Doliny Wodącej. Jest ważnym stanowiskiem archeologicznym. Najstarsze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Wolbrom

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia