Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie

Strona główna » Atrakcje » Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie

data dodania: 2009-08-19 09:13:50

gmina: Częstochowa
powiększ

Muzeum Haliny Poświatowskiej (pełna nazwa: Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej) – oddział Muzeum Częstochowskiego, mieszczący się w dawnym domu Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej 23 w Częstochowie. Muzeum zostało otwarte dla zwiedzających 9 maja 2007.

Ekspozycja mieści się w trzech głównych salach. Zgromadzone zostały przede wszystkim pamiątki, takie jak zdjęcia, listy, książki. Na planszach zaprezentowano wiersze poetki. Całość ekspozycji jest podzielona na dwie zasadnicze części odróżniające się kolorystyką – dwie sale zielone i salę czerwoną, przy czym ekspozycja w salach zielonych traktuje głównie o twórczości artystki, a w sali czerwonej – o jej życiu prywatnym.

Ekspozycja w sali czerwonej została umieszczona w sześciu gablotach tematycznych:
- gablota pierwsza – okres dzieciństwa
- gablota druga – okres małżeństwa z Adolfem Poświatowskim
- gablota trzecia – eksponaty związane z operacją serca przeprowadzoną w Stanach Zjednoczonych
- gablota czwarta – okres studiów poetki
- gablota piąta – okres życia poetki w Krakowie
- gablota szósta – okres życia poetki w Częstochowie, zawiera również materiały poświęcone ostatnim podróżom i przyjaciołom poetki

Ekspozycja w pierwszej sali zielonej składa się z dwóch gablot prezentujących jej twórczość w formie książkowej. W drugiej sali zielonej można obejrzeć prezentację multimedialną zdjęć poetki, a także nagrania jej głosu i piosenek stworzonych na podstawie jej wierszy.

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia


wyświetleń: 5790

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Częstochowa

 • Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

  data dodania: 2013-04-05 13:32:38

     Na Złotej Górze z pięknym widokiem na Sanktuarium Jasnogórskie zobaczą Państwo Najpiękniejsze sanktuaria świata wykonane przez znakomitych artystów i rzemieślników krakowskich. Skala 1:25 pozwala na dogłębne ... czytaj dalej »

 • Kościół Ewangelicko-Augsburski p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-25 15:16:29

  Częstochowa to miasto kojarzone głównie z Jasną Górą, miejscem kultowym dla katolików. Wędrując ulicami miasta warto zwrócić uwagę na ślady innych wyznań, przypominające nam, że kiedyś było to miasto wielu kultur. Obok ... czytaj dalej »

 • Ulica 7 Kamienic w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-19 14:23:51

  Ulica 7 Kamienic - jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu ... czytaj dalej »

Opis gminy: Częstochowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia