Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w Częstochowie

Strona główna » Atrakcje » Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w Częstochowie

data dodania: 2009-08-19 09:21:49

gmina: Częstochowa
powiększ

Rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w Częstochowie – obiekt wystawienniczy Muzeum Częstochowskiego.

Cmentarzysko odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi, prowadzonymi przy budowie trasy tramwajowej i wiaduktu przy Alei Pokoju w dzielnicy Raków. Jest to trwale zakonserwowane cmentarzysko o powierzchni blisko 100 m², z grobami zarówno ciałopalnymi, jak i szkieletowymi.

Ta atrakcja turystyczna, powstała dzięki ówczesnemu dyrektorowi Muzeum Częstochowskiego i archeologowi Włodzimierzowi Błaszczykowi, została udostępniona zwiedzającym w roku 1965. Z badań, które przeprowadzono, wiadomo, na jakie choroby cierpieli mieszkańcy tych ziem, jakich metod leczniczych używali (odkryto m.in. ślady udanej trepanacji czaszki), jakie były ich zwyczaje oraz codzienne zajęcia. W grobach znaleziono m.in. zabawki sprzed 2,5 tysiąca lat.

W latach 2001-2002 budynek został gruntownie wyremontowany, w trakcie prac odkryto kolejnych pięć grobów. Od 2003 trwała konserwacja zabytków i materiałów kostnych znajdujących się w rezerwacie. Prowadzili ją pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Prace zostały zakończone w 2004 roku. W tym samym roku rezerwat ponownie udostępniono zwiedzającym.

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia


wyświetleń: 6112

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Częstochowa

 • Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

  data dodania: 2013-04-05 13:32:38

     Na Złotej Górze z pięknym widokiem na Sanktuarium Jasnogórskie zobaczą Państwo Najpiękniejsze sanktuaria świata wykonane przez znakomitych artystów i rzemieślników krakowskich. Skala 1:25 pozwala na dogłębne ... czytaj dalej »

 • Kościół Ewangelicko-Augsburski p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-25 15:16:29

  Częstochowa to miasto kojarzone głównie z Jasną Górą, miejscem kultowym dla katolików. Wędrując ulicami miasta warto zwrócić uwagę na ślady innych wyznań, przypominające nam, że kiedyś było to miasto wielu kultur. Obok ... czytaj dalej »

 • Ulica 7 Kamienic w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-19 14:23:51

  Ulica 7 Kamienic - jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu ... czytaj dalej »

Opis gminy: Częstochowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia