Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Kaplica p.w. Pocieszenia N.M.P. z XVIII w.

Strona główna » Atrakcje » Kaplica p.w. Pocieszenia N.M.P. z XVIII w.

data dodania: 2009-08-19 09:38:39

gmina: Klucze

powiększ
U stóp wzgórza św. Krzyża znajduje się stary cmentarz parafii Bydlin, a na jego terenie stoi kaplica murowana, wzniesiona na miejscu starej pustelni. Kaplica stała już tu przy końcu wieku XVIII. Rozbudowana została w roku 1884 przez ks. A. Paprockiego, który został pochowany pod jej posadzką.
 
W ołtarzu znajduje się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1. poł. XV w., przeniesiona z dawnej pustelni, otoczona czcią okolicznej ludności, która uważa ją za cudowną. W aktach kościoła parafialnego znaleźć można spis cudów za pośrednictwem M. B. w cudownej figurze doznanych, prowadzony od roku 1764. Wewnątrz kaplicy są także: posąg św. Jana Nepomucena na rokokowym postumencie, rzeźba Chrystusa Frasobliwego „z ptaszkami”.

wyświetleń: 6092

autor: www.gmina-klucze.pl

Atrakcje w gminie Klucze

 • Kościół p.w. św. Marka w Rodakach

  data dodania: 2009-08-18 13:45:19

  Najcenniejszym zabytkiem wsi Rodaki jest drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marka, wzniesiony prawdopodobnie przed rokiem 1601 r. z drewnianą dzwonnicą z XVIII lub XIX wieku. Przy jego budowie nie używano gwoździ. Kościółek jest jednonawowy, ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Na Świniuszce

  data dodania: 2009-08-14 16:48:11

  Jaskinia Na Świniuszce, fot. wikipedia.plJaskinia Na Świniuszce  (Brzęczka)  jaskinia na Wyżynie Olkuskiej na wzgórzu Świniuszka w pobliżu wsi Rodaki w gminie Klucze w województwie małopolskim. Długość jaskini wynosi 127 m, głębokość 37 m, co czyni ją 8 co do długości ... czytaj dalej »

 • Zamek w Bydlinie

  data dodania: 2009-08-10 15:18:25

  Zamek wznoszący się na wysokim, skalistym wzgórzu przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni. Wśród uczonych pojawiały się również opinie, że budowla nigdy nie była zamkiem i od początku pełniła funkcje ... czytaj dalej »

Opis gminy: Klucze

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia