Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Pałac w Pilicy

Strona główna » Atrakcje » Pałac w Pilicy

data dodania: 2009-07-13 14:05:20

gmina: Pilica
powiększ

Pałac w Pilicy to rezydencja obronna w stylu włoskim. Budowę rozpoczął Wojciech Padniewski, któremu tereny zostały odstąpione przez Annę z Pileckich w 1577 roku. Nie udało mu się przed śmiercią zakończyć budowy, a jego synowie sprzedali dobra Pileckie księciu Jerzemu Zbarskiemu. Książe zakończył budowę pałacu. Natomiast w 1651 roku ówczesny właściciel, Stanisław Warszycki, fortyfikacjami bastionowymi otoczył  pałac. Po latach posłużyły one jako miejsce egzekucji dokonywanych przez hitlerowców. Budynek został zdobyty podczas Potopu Szwedzkiego w nocy z 1 na 2 września 1655 roku. Po latach doczekał się kolejnego przejęcia przez wojska szwedzkie w 1705 roku i był okupowany przez 34 tygodnie. Podczas I i II wojny światowej pałac służył okupantom w celach wojskowych.

Aktualnie obiekt składa się z zabytkowego parku, fortyfikacji bastionowych, dróg dojazdowych, pałacu oraz oficyn.

Park o powierzchni 10 hektarów został zaprojektowany na wzór francuski. Rosną tu takie drzewa jak graby, wiązy, jesiony, modrzewie czy tuje.

Obecnie trwają spory majątkowe pomiędzy osobami zgłaszającymi swoje prawo do posiadłości. Z tego powodu pałac z biegiem lat coraz bardziej niszczeje i popada w ruinę, a zwiedzanie wnętrza samego pałacu,  jak i dziedzińca wewnętrznego, jest niemożliwe dla turystów. Natomiast zazwyczaj  można obejrzeć park wraz z fortyfikacjami bastionowymi.

Najłatwiej dotrzeć do Pilicy PKS-em z Zawiercia, Ogrodzieńca lub Wolbromia. Można także pieszo połączyć zwiedzanie pałacu w Pilicy z zamkiem smoleńskim, ponieważ są od siebie odległe o około 5 kilometrów.


wyświetleń: 6944

autor: tekst U. Marczak, zdjęcia Wojciech Latacz

Atrakcje w gminie Pilica

 • Zalew w Pilicy

  data dodania: 2010-07-26 13:46:05

  Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaMiejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Smoleniu

  data dodania: 2010-07-26 13:35:17

  Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. PilicaNa północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Pilica

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia