Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Muzeum Częstochowskie

Strona główna » Atrakcje » Muzeum Częstochowskie

data dodania: 2009-08-19 10:35:17

gmina: Częstochowa
Główny obiekt wystawienniczy Muzeum Częstochowskiegopowiększ

Instytucja muzealna w Częstochowie. Jest najstarszą instytucją kulturalną regionu częstochowskiego. Siedziba Muzeum Częstochowskiego mieści się w odwachu przy starym Ratuszu Miejskim w Częstochowie.

Muzeum Częstochowskie dysponuje wieloma obiektami wystawienniczymi w Częstochowie i jej okolicach.
- Ratusz miejski - główna siedziba i miejsce ekspozycji
- Cmentarzysko kultury łużyckiej - unikatowy rezerwat archeologiczny kultury łużyckiej
- Zagroda Włościańska - dawny pawilon Wystawy Przemysłowo-Rolniczej. Wybudowany w latach 1908-1909, przy ulicy 7 Kamienic, jako wzorcowa zagroda włościańska. Obiekt zaprojektowali Zdzisław Kalinowski i Czesław Przybylski. W 2003 roku zagroda została zabezpieczona przed niszczeniem, a niedługo potem rozpoczął się jej remont kapitalny. Zagroda to budynek z cegły, parterowy, częściowo podpiwniczony z użytkowym poddaszem i dwuspadowym dachem o konstrukcji drewnianej kryty dachówką ceramiczną. Elementy architektoniczne i detale zostały odrestaurowane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Ponadto zachowano elementy urbanistyczne i przestrzenne: bryłę budynku z kształtem dachu i gankiem wejściowym, układ łukowych sklepień ceglanych nad pomieszczeniami piwnicznymi, bez zmian pozostawiono historyczny układ rzutu budynku.
- Muzeum Haliny Poświatowskiej - mieści się przy ulicy Jasnogórskiej 23

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia


Główny obiekt wystawienniczy Muzeum CzęstochowskiegoRezerwat archeologiczny kultury łużyckiej w CzęstochowieMuzeum Haliny Poświatowskiej

wyświetleń: 5871

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Częstochowa

 • Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

  data dodania: 2013-04-05 13:32:38

     Na Złotej Górze z pięknym widokiem na Sanktuarium Jasnogórskie zobaczą Państwo Najpiękniejsze sanktuaria świata wykonane przez znakomitych artystów i rzemieślników krakowskich. Skala 1:25 pozwala na dogłębne ... czytaj dalej »

 • Kościół Ewangelicko-Augsburski p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-25 15:16:29

  Częstochowa to miasto kojarzone głównie z Jasną Górą, miejscem kultowym dla katolików. Wędrując ulicami miasta warto zwrócić uwagę na ślady innych wyznań, przypominające nam, że kiedyś było to miasto wielu kultur. Obok ... czytaj dalej »

 • Ulica 7 Kamienic w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-19 14:23:51

  Ulica 7 Kamienic - jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu ... czytaj dalej »

Opis gminy: Częstochowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia