Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie

Strona główna » Atrakcje » Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie

data dodania: 2009-08-19 12:41:43

gmina: Kraków
powiększ

Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie jest jedynym na świecie muzeum ubezpieczeń. Znajduje się przy ulicy Dunajewskiego 3. Przedstawia ponad dwustuletnią historię istnienia i działalności polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

W zbiorach muzeum znajduje się przeszło 36 000 eksponatów. Zgromadzono dokumenty, polisy ubezpieczeniowe, znaczki, tablice, zdjęcia, publikacje, albumy, osobiste pamiątki oraz narzędzia pracy: zestaw do kolczykowania bydła, przyrządy do pomiaru ziemi, firmowe skarbony.

Muzeum, mieszczące się w krakowskim oddziale PZU, w 1987 roku założyła grupa pracowników oddziału z Marianem Hampelem, naczelnikiem wydziału organizacyjnego. Okazją było 175-lecie polskich ubezpieczeń. Na wystawie pokazano wówczas 400 eksponatów. Kolejnych 800 było darem krakowian, którzy odpowiedzieli na apele zamieszczone w prasie.

Za początek polskich towarzystw ubezpieczeniowych (w dzisiejszym rozumieniu) przyjmuje się utworzenie w 1803 roku dekretem Fryderyka Wilhelma III Towarzystwa Ogniowego dla Miast w Prusach Południowych. Na terenie Księstwa Warszawskiego Towarzystwo Ogniowe powstało w roku 1807, a na terenie zaboru austriackiego Krakowskie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „Florianka”. Dopiero 4 lata później powstała w Krakowie straż pożarna.

Najstarszym eksponatem jest rewers wystawiony przez Towarzystwa Ogniowego dla Miast w Prusach Południowych dla Woyciecha Kirstera z datą 14 grudnia 1804.

źródło: tekst i zdjęcia ="http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Ubezpieczeń_w_Krakowie">Wikipedia

wyświetleń: 6498

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Kraków

 • Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

  data dodania: 2009-08-19 12:33:14

  Dworek Jana Matejki w Krzesławicach - staropolski dworek wystawiony w 1826 roku, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to typowa parterowa rezydencja wiejska z dobudówką mieszczącą niegdyś ... czytaj dalej »

 • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

  data dodania: 2009-08-19 11:29:08

  Manggha (pełna nazwa Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", do sierpnia 2007 r. Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha") to muzeum znajdujące się przy ul. M. Konopnickiej w Krakowie, w sąsiedztwie bulwarów wiślanych; ... czytaj dalej »

 • Park Decjusza w Krakowie

  data dodania: 2009-08-18 14:16:42

  Park znajdujący się w Krakowie, na terenie Woli Justowskiej w dzielnicy VII Zwierzyniec. Park ten został założony ok. 1535 roku przy ulicy Królowej Jadwigi wraz z willą Decjusza. Miał on być miejscem wypoczynku dla przyjeżdżającego do willi ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kraków

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia