Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Jaskinia Ostrężnicka

Strona główna » Atrakcje » Jaskinia Ostrężnicka

data dodania: 2009-08-20 09:10:36

gmina: Niegowa
powiększ

Jaskinia Ostrężnicka znajduje się w wapiennej skale, na w XIV wieku wzniesiono zamek Ostrężnik . Jest to niewielka, mająca niespełna 100 metrów jaskinia, składająca się z kilku niezbyt dużych komór połączonych ze sobą ciasnymi korytarzami. Jaskinia ma pięć otworów wejściowych. Największy z nich znajduje się w południowo-wschodniej części skały. Jest on podzielony na dwie części przez co przypomina nozdrza, przez okolicznych mieszkańców nazywany jest jednak „płucami”. Od niego, w głąb jaskini, prowadzą dwa korytarze. Prawy korytarz poprzez zaciski i wąskie korytarze łączy się w wąski korytarz z obszerną komorą w północnej części jaskini skąd można wyjść przez otwór w północno-zachodniej części skały.  

Jaskinie wypełniają osady, które zaczęły się tam gromadzić już w momencie jej powstawania. Część z nich została jednak naniesiona przez wodę w późniejszym okresie. Osady te zawierają w sobie cenny materiał mineralny i organiczny. Znaleziono  w nim kości zwierząt kopalnych a także ślady obecności ludzi pierwotnych. Jaskinia Ostrężnik pozbawiona jest jednocześnie nacieków. Zostały one zniszczone w wyniku procesów wietrzenia mrozowego, które zachodzą w zimnym klimacie.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 6436

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Niegowa

 • Brama Laseckich

  data dodania: 2011-01-21 10:10:49

  Brama Laseckich położona jest tuż obok zrekonstruowanego Zamku Bobolice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tworzy ją ostaniec skalny powstały ponad 100 mln lat temu, w okresie jurajskim. Bramę ukształtowały procesy wietrzenia i erozji. Tworząca ją skała ... czytaj dalej »

 • Mur Skalny w Mirowie

  data dodania: 2010-07-26 14:07:53

  Mirów, fot. Marcin CzajkaPomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach rozciąga się górująca nad okolicą grzęda skalna. Wzniesienie łagodnie opada ku południowi. Od  strony północnej wapienne wzgórze tworzy skalne baszty i urwiska. Skały Mirowskie posiadają z ... czytaj dalej »

 • Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej

  data dodania: 2009-08-20 09:25:43

  Pierwszy kościół jaki zbudowano w Niegowej stał się ofiarą wojny domowej, która przetoczyła się przez Małopolskę na początku XIII wieku. Wtedy to Jan Muskata, biskup krakowski, a zarazem stronnik czeskiego króla Wacława II, zaczął ... czytaj dalej »

Opis gminy: Niegowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia