Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 14 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Kamil, Kamila
oferty ze zdjęciem

Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej

Strona główna » Atrakcje » Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej

data dodania: 2009-08-20 09:25:43

gmina: Niegowa
powiększ

Pierwszy kościół jaki zbudowano w Niegowej stał się ofiarą wojny domowej, która przetoczyła się przez Małopolskę na początku XIII wieku. Wtedy to Jan Muskata, biskup krakowski, a zarazem stronnik czeskiego króla Wacława II, zaczął zwalczać Władysława Łokietka, który w roku 1304 powrócił do Polski. Najemne wojska Muskaty zaczęły plądrować i palić miasta i wsie należące do zwolenników Łokietka. Nie oszczędzali przy tym również kościołów. Spłonęła wtedy drewnianą świątynia w Niegowej.

Nie wiadomo dokładnie kiedy na miejscu zniszczonej świątyni powstał nowy, murowany kościół. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą dopiero z roku 1440. Wzniesiono go na wzgórzu przy zachodnim krańcu wsi. Jego patronem został św. Mikołaj, którego kult był wówczas bardzo popularny na tych terenach.  Pierwotnie łączył w sobie cechy zarówno romańskie jak i gotyckie. Jednak w wyniku późniejszej przebudowy zatracił jednak wyraźne cechy stylowe.

Na przełomie XVI i XVII wieku władająca Niegową rodzina Myszkowskich ufundowała przebudowę kościoła, którą przeprowadził ksiądz Cyprian Machowski. Do świątyni, która pierwotnie miała kształt rotundy, dobudowano nawę, która od zachodu kończy się wieżą. U podstawy wieży znajduje się kruchta i główne wejście. Kolejna kruchta przylega do południowej ściany świątyni. Przebudowa nadała kościołowi kształt krzyża, który zachował do dziś.

W głównym ołtarzu świątyni znajduje się datowany na  XVI wiek obraz Matki Bożej z dzieciątkiem. Obraz umieszczono między czterema kolumnami, które miały go upiększać. W XVIII wieku po bokach obrazu umieszczono figury św. Piotra i św. Pawła. W kościele znajdują się jeszcze dwa boczne ołtarze. Umieszczono na nich figury św. Antoniego i Matki Bożej. 

Wewnątrz świątyni znajdują się zabytkowe drzwi żelazne z XVI wieku. Są one kłute i obite skośną kratownicą. Drzwi te sprowadzono do kościoła najprawdopodobniej w XIX wieku z popadającego w ruinę mirowskiego zamku. Obecnie stanowią wejście na powstały w XVIII wieku chór.

źró
dło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski

wyświetleń: 6421

autor: Adam Bieńkowski

Atrakcje w gminie Niegowa

 • Brama Laseckich

  data dodania: 2011-01-21 10:10:49

  Brama Laseckich położona jest tuż obok zrekonstruowanego Zamku Bobolice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tworzy ją ostaniec skalny powstały ponad 100 mln lat temu, w okresie jurajskim. Bramę ukształtowały procesy wietrzenia i erozji. Tworząca ją skała ... czytaj dalej »

 • Mur Skalny w Mirowie

  data dodania: 2010-07-26 14:07:53

  Mirów, fot. Marcin CzajkaPomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach rozciąga się górująca nad okolicą grzęda skalna. Wzniesienie łagodnie opada ku południowi. Od  strony północnej wapienne wzgórze tworzy skalne baszty i urwiska. Skały Mirowskie posiadają z ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Ostrężnicka

  data dodania: 2009-08-20 09:10:36

  Jaskinia Ostrężnicka znajduje się w wapiennej skale, na w XIV wieku wzniesiono zamek Ostrężnik . Jest to niewielka, mająca niespełna 100 metrów jaskinia, składająca się z kilku niezbyt dużych komór połączonych ze sobą ciasnymi korytarzami. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Niegowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia