Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Dolina Aleksandrowicka

Strona główna » Atrakcje » Dolina Aleksandrowicka

data dodania: 2009-08-20 14:02:54

gmina: Zabierzów
powiększ

Dolina Aleksandrowicka, zwana też Strumykiem – niewielka dolina rozcinająca Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Aleksandrowice. Ma długość 2,5-3 km, strome zbocza i płaskie szerokie dno, które jest w dużym stopniu zabudowane. W wylocie doliny znajdują się 2 stawy, dnem prowadzi droga z Aleksandrowic do Kleszczowa, w środku doliny znajduje się stadion sportowy KS "Topór". W zalesionych zboczach doliny znajdują się skały wapienne, jednak w większości ukryte wśród drzew. Najbardziej znaną z nich i największą jest skała zwana Krzywosądem. Znajduje się w zachodnim zboczu, ma stromą ścianę klkudziesięciometrowej wysokości i związana z nią jest legenda tłumacząca nazwę skały.

Dolina Aleksandrowicka znajduje się na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W celu udostępnienia turystom najbardziej atrakcyjnych jej miejsc przygotowano parking i wyznakowano ścieżkę dydaktyczną prowadzącą stromym zachodnim zboczem obok skał, w których występują dwa schrony skalne, jeden o długości 9 m, drugi 15 m.

W dolnej części doliny uchodzi do niej po wschodniej stronie wylot Wąwozu Zbrza o stromych lessowych ścianach.

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia


wyświetleń: 7262

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zabierzów

 • Dolina Kobylańska

  data dodania: 2009-11-12 22:39:35

  Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim. Jest to dolinka długości około 4 km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa. Położona jest na Wyżynie ... czytaj dalej »

 • Dolina Grzybowska

  data dodania: 2009-08-24 11:12:20

  Niewielka dolina wcięta w zbocza wschodniej części Garbu Tenczyńskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Balice i Zabierzów, przy drodze wojewódzkiej nr 774. Od drogi tej prowadzi wąska droga dojazdowa do parkingu i ... czytaj dalej »

 • Dolina Bolechowicka

  data dodania: 2009-08-18 10:54:40

  Dolina na Wyżynie Olkuskiej znajdująca się między Karniowicami a Bolechowicami, około 15 km od Krakowa. Wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Wejście do dolinki stanowi tzw. Brama Bolechowicka zbudowana z wapiennych, widocznych z daleka skał ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zabierzów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia