Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Dolina Kluczwody

Strona główna » Atrakcje » Dolina Kluczwody

data dodania: 2009-08-20 14:43:10

gmina: Wielka Wieś
powiększ

Dolina Kluczwody nazywana również Doliną Wierzchówki – dolina pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami na Wyżynie Olkuskiej. Rozciąga się na długości ok. 6 km. Przepływa przez nią potok Kluczwoda, uchodzący dalej do Rudawy. Od niego właśnie wzięła nazwę dolina (Kluczwoda, bo potok kluczy wieloma zakrętami po dolinie). Jest jedną z 7 dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. W górnej części Kluczwody, koło wsi Wierzchowie znajdują się największe na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jaskinie: Jaskinia Wierzchowska Górna i Mamutowa. Jaskinia Wierzchowska jest obecnie najdłuższą jaskinią na Jurze udostępnioną do zwiedzania.

Na wschodnim zboczu doliny pomiędzy drogą z Białego Kościoła do Zelkowa a Skałami Zamkowymi znajdują się Mączne Skały, z których możemy podziwiać rozległą panoramę górnego odcinka doliny. Oprócz nich występują w dolinie liczne inne skały, do najbardziej interesujących należą: Skała Zamczysko (zwana też Zamkową Skałą), Kobyłka, Rogata, Szeroka, Turnia Potockiego i Leśna Baszta. Na szczycie Skały Zamczysko widoczne są pozostałości zamku rycerskiego z początku XIV w, a poniżej znajduje się polanka z przepływającym potokiem Kluczwoda. W dalszej części doliny znajdują się jeszcze inne polanki. Dolna część doliny jest całkowicie zalesiona.

Poniżej Mącznych Skał znajduje się leśny rezerwat przyrody Dolina Kluczwody. Ochrania on głównie las grądowy, buczynę karpacką, lilię złotogłów oraz ciekawy krajobraz. Zajmuje powierzchnię ok. 35 ha.

Wzdłuż płynącego przez dolinę potoku Kluczwoda w czasie zaborów przebiegała granica austriacko-rosyjska. Zaraz przy wejściu do górnego końca doliny można zobaczyć odtworzone słupy graniczne ustawione po obu stronach doliny.

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia


wyświetleń: 7152

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Wielka Wieś

 • Dolina Będkowska

  data dodania: 2009-08-20 13:41:43

  Dolina Będkowska, zwana też Doliną Będkowicką lub Będkówką – piękna krajobrazowo i posiadająca duże walory przyrodnicze, geologiczne i historyczne dolina potoku Będkówka spływającego z Wyżyny Olkuskiej do Rowu Krzeszowickiego. Jest ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Łabajowa

  data dodania: 2009-08-18 12:27:58

  Skały, w których znajduje się jaskinia.Jaskinia znajdująca się w górnej części Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Położona jest na terenie wsi Bębło w Gminie Wielka Wieś w niedużej odległości od udostępnionej turystycznie Jaskini Nietoperzowej. Jaskinia ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Wierzchowska Górna

  data dodania: 2009-08-17 11:07:53

  Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na zboczu górnej części Doliny Kluczwody w miejscowości Wierzchowie, w odległości ok. 1 km od drogi krajowej nr 94 i jest drugą pod względem długości jaskinią na ... czytaj dalej »

Opis gminy: Wielka Wieś

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia