Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Kościół p.w. św. Mikołaja w Kromołowie

Strona główna » Atrakcje » Kościół p.w. św. Mikołaja w Kromołowie

data dodania: 2009-08-21 09:56:42

gmina: Zawiercie
powiększ

Chociaż dokładna data wzniesienia kościoła p.w. św. Mikołaja nie jest dokładnie znana, to pewne jest, iż jest to najstarsza świątynia na terenie Zawiercia. Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła na tych terenach pochodzą z roku 1250. Jednak dopiero wykaz świętopietrza z lat 1325-1327 stanowi wiarygodne potwierdzenie istnienia kościoła na terenie Kromołowa.

Prawdopodobnie istniejąca dziś świątynia jest trzecią z kolei wzniesiona na tym miejscu. Pierwszy, drewniany kościółek został zniszczony podczas najazdu Tatarów w 1241 roku. Wzniesiony na jego miejsce kościół murowany stał się zaś łupem żołnierzy biskupa krakowskiego Jana Muskaty na początku XIV wieku. Uważa się, iż część prezbiterium i obecnego kościoła stanowi pozostałość po tej właśnie świątyni. W XVI wieku kościół przebudowano nadając mu renesansowy wygląd. 

W trakcie reformacji za sprawą rodu Bonerów, właścicieli Kromołowa kościół przekształcono na zbór protestancki. Stało się to w roku 1552. W roku 1592 Mikołaj Firlej, kolejny właściciel Kromołowa zwrócił kościół katolikom. Ufundował również kolejną przebudowę kościoła podczas której dobudowano wieżę oraz znajdujący się w jego wnętrzu ołtarz św. Mikołaja.

W roku 1790 w Kromołowie wybuchł wielki pożar. Spłonęła wówczas spora część miasta. Ogień strawił również zabudowania przykościelne i kościelną wieżę. Zdołano jednak ocalić świątynie przed całkowitym zniszczeniem.

Na suficie świątyni znajdują się malowidła przedstawiające Narodzenie Dzieciątka, Zmartwychwstanie oraz wizerunki czterech  ewangelistów. W głównym ołtarzu umieszczono namalowany przez Wojciecha Jędrzejczaka obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który uroczyście wprowadzono do kościoła w roku 1902. Po północnej stronie nawy znajduje się datowany na XVII wiek barokowy ołtarz z umieszczonym w nim cudownym obrazem św. Antoniego. We wschodniej części kościoła znajduje się kaplica Serca Jezusowego. Jest tam pochodzący z roku 1912 witraż przedstawiający Chrystusa Pana wśród bratków. W kościele znajduje się również kaplica powstała z inicjatywy żony Seweryna Bonera. Pod nią znajduje się krypta, w której podczas pełnienia przez świątynie funkcji zboru chowano protestantów.

Kościół p.w. świętego Mikołaja znajduje się Kromołowie tuż przy drodze z Siewierza do Kielc.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 6728

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zawiercie

 • Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu,

  data dodania: 2010-06-15 10:49:07

  fot. Michał DobrzańskiObejmuje ona Blanowice oraz część osiedla na Stoku, którego realizacja w latach osiemdziesiątych została przerwana. W samych Blanowicach - należących do parafii w. Mikołaja w Kromołowie w 1948 r. została wybudowana kaplica, do której ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-15 09:25:56

  fot. Michał DobrzańskiParafia powstała w części miasta Zawiercia zwanej Nowym Zawierciem i Borowym Polem. Erygował ją biskup Stefan Bareła 10 marca 1981 r. Teren został wyłączony z całości z parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu. Pierwszym proboszczem i organizatorem życia ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-14 15:21:26

  Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, erygował 7 maja 1957 r. biskup Zdzisław Goliński wydzielając z parafii św. Piotra i Pawła wschodnią część miasta z osiedlami: Nowy Świat, Argentyna, Markowizna, Warty ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zawiercie

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia