Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Panieńskie Skały

Strona główna » Atrakcje » Panieńskie Skały

data dodania: 2009-08-24 09:55:35

gmina: Skała
powiększ

Stroma wapienne skały na wschodnich zboczach Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajdują się w środkowej części doliny, w wylocie bocznego Wąwozu Wrześnik. Naprzeciwko nich znajdują się Skały Kawalerskie, zaś w środku pomiędzy nimi samotna iglica skalna – Igła Deotymy. W skałach tych można dostrzec starsze poziomy dna potoku Prądnik. W otoczeniu skał rosną nasadzone brzozy ojcowskie, gatunek bardzo rzadki, znany z nielicznych stanowisk. U podnóża Panieńskich skał stoi willa "Pod Koroną", w której niegdyś mieszkała poetka Jadwiga Łuszczewska, tu w Dolinie Prądnika czerpiąc natchnienie do swoich wierszy. W latach 1956-1959 w willi tej mieściła się dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego.

Nazwę skał tłumaczy legenda. Według niej siostry klaryski z klasztoru w Zawichoście uciekały przed Tatarami do Grodziska. Tu w Dolinie Prądnika Tatarzy zaczęli ich doganiać. Broniąc się przed pohańbieniem i śmiercią uprosiły Boga, by zamienił je w skały. I tak ich skamieniałe sylwetki zdobią do dzisiaj Dolinę Prądnika.

Dawniej w nieistniejącej już willi "Sybilla" u podnóża Panieńskich Skał istniał założony w 1855 r. przez lekarza Lucjana Kowalskiego zakład hydropatyczny "Sybilla", zalążek późniejszego uzdrowiska w Ojcowie.

źrodło: tekst i zdjęcia Wikipedia


wyświetleń: 6729

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Skała

 • Skała Łaskawiec

  data dodania: 2009-08-24 10:12:24

  Skała o pionowej ściane znajdująca się w skrajnej, południowej części Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się na orograficznie lewym, zalesionym zboczu Doliny Prądnika. Dolina zwęża się w tym miejscu do ok. 60 m szerokości, tworząc bramę skalną. ... czytaj dalej »

 • Skała Rękawica w Ojcowie

  data dodania: 2009-08-24 10:01:51

  Rękawica, zwana też Pięciopalcówką lub Białą Ręką – wybitna, o charakterystycznym kształcie skała w Ojcowskim Parku Narodowym. Zbudowana jest z jurajskich wapieni. Znajduje się w środkowej części Doliny Prądnika, na jego zachodnim zboczu w ... czytaj dalej »

 • Dolina Prądnika

  data dodania: 2009-08-24 09:35:02

  Dolina Prądnika – dolina rzeki Prądnik na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego oraz leżących na południe od niego obszarów rolniczych. Położona jest w województwie małopolskim na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny ... czytaj dalej »

Opis gminy: Skała

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia