Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Okiennik Wielki w Piasecznie

Strona główna » Atrakcje » Okiennik Wielki w Piasecznie

data dodania: 2009-07-15 10:53:05

gmina: Kroczyce
powiększ

Okiennik Wielki (Okiennik w Piasecznie) jest uznawany za jedną z najciekawszych formacji skalnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Charakterystyczną jego cechą jest ogromny 7 metrowy otwór skalny o średnicy 5 metrów, który znajduje się na szczycie. 

Kompleks skalny o wysokości 50 metrów ma również ciekawą historię. Według przeprowadzonych badań na jego terenie żył człowiek pierwotny (około 100 tys. lat temu). Niewiadomą jest jednak to, czy na Okienniku istniał kiedyś zamek. Taką tezę sugerują wgłębienia w oknie po belkach XI-XII wiecznej warowni.
 
Z Okiennikiem wiąże się również pewna historia. Tutejszą warownią miał być zamek „Bąkowiec”, a jego mieszkańcami zbójcy pod przywództwem Malarskiego. Malarskiego można uznać za polski odpowiednik Robin Hooda, ponieważ łupił bogatych, a to co ukradł rozdawał biednym. Zbójcy mieszkali prawdopodobnie w długiej na 9 metrów jaskini znajdującej się poniżej okna. Jasna, sucha jaskinia z dwoma otworami zapewniała dogodne warunki do życia. Niewątpliwie wybór Okiennika na swoją siedzibę przez Malarskiego był słuszny.
 
Z powodu swej niezwykłej budowy Okiennik Wielki był częstym obiektem badań archeologów. W 1911 roku znaleziono kości zwierząt, skorupy naczyń glinianych, popiół i węgiel drzewny. 1914 rok przyniósł odkrycie średniowiecznych pozostałości wyrobów żelaznych. W Muzeum Archeologii PAN znajdują się narzędzia kamienne znalezione w 1924 roku przez ucznia szkolnego Przypkowskiego.
 
Okiennik to również sport. Formacja skalna przyciąga bardzo wielu amatorów wspinaczki skalnej. Trasy są jednak uznawane za trudne, co może zniechęcić osoby rozpoczynające swoją przygodę z tą formą aktywności fizycznej. Wspinać się można również w słoneczne dni, ponieważ większość dróg znajduje się na ścianach z ekspozycją zachodnią i północno-zachodnią.


Okiennik Wielki, fot. Marcin Czajka

poprzednia strona|1|2| z   2następna|ostatnia

wyświetleń: 10509

autor: agrojura.pl, zdjęcia Adam Bieńkowski

Galeria gminy Kroczyce zdjęć w galerii: 10

 • Rezerwat Góra Zborów, fot. Marcin Czajka
 • Rezerwat Góra Zborów, fot. Marcin Czajka
 • Rezerwat Góra Zborów, fot. Marcin Czajka
 • Rezerwat Góra Zborów, fot. Marcin Czajka
 • Rezerwat Góra Zborów, fot. Marcin Czajka
dalej

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Studnia Szpatowców w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:52:26

  Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak ... czytaj dalej »

 • Góra Apteka w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:34:05

  Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kroczyce

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia