Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Kościół Ewangelicko-Augsburski p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie

Strona główna » Atrakcje » Kościół Ewangelicko-Augsburski p. w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie

data dodania: 2009-08-25 15:16:29

gmina: Częstochowa
powiększ

Częstochowa to miasto kojarzone głównie z Jasną Górą, miejscem kultowym dla katolików. Wędrując ulicami miasta warto zwrócić uwagę na ślady innych wyznań, przypominające nam, że kiedyś było to miasto wielu kultur. Obok kościołów katolickich i cerkwi znajdziemy w samym centrum kościół protestancki. Od dworca PKP idziemy w stronę Jasnej Góry, ale nie alejami tylko ul. Mikołaja Kopernika. Na skrzyżowaniu z ul. Śląską po lewej stronie pojawi nam się wysoka wieża neogotyckiego kościoła.

Historia ewangelików w Częstochowie bierze początek od niemieckich tkaczy, którzy osiedlili się w 1802r. Na północ od Częstochowy, kolonie nazwano Hilbach, później przemianowano na Czarnylas. Tamtejsza wspólnota początkowo podlegała pod Tarnowskie Góry a następnie pod Wieluń. Powstanie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej sprowokowało napływ pracowników i urzędników, w tym także wyznania ewangelickiego, dlatego przeniesiono tzw. filiał  do Częstochowy. Tutejszy zbór w 1901r. liczył prawie 800 członków więc zdecydowano się na wybudowanie własnego kościoła – do tego czasu nabożeństwa odbywały się w domu modlitwy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego został wzniesiony w latach 1912-13, wybudowała go częstochowska firma Ludwika Buhlego według projektu Augusta Allerta. Jednonawowy neogotycki, z elementami modernistycznymi i wieżą frontową, nawiązujący do architektury północnoniemieckiej. Wyposażenie neogotyckie: ołtarz główny, ambona, chrzcielnica. Ucierpiał w czasie I i II Wojny Światowej – dla celów wojska zarekwirowano dzwony. Budynek uszkodzony w 1945r., restaurowany w latach 1955-61, następnie remontowany w okresie 1983-90.

W 2003r. Przeniesiono tu z kaplicy ewangelickiej w Siemianowicach Śląskich sześciogłosowe organy piszczałkowe, w kościele odbywają się koncerty, m.in. w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".

Wewnątrz na próżno szukać tak typowych dla katolickich kościołów obrazów, rzeźb i figur; protestanci nie uznają kultu świętych i kultu maryjnego, co bierze się z nauczania Marcina Lutra – „ojca” protestantów obejmującego cztery podstawowe zasady: sola scriptura - jedynie Pismo; solus Christus - jedynie Chrystus; sola verbo - jedynie Słowo; sola gratia i sola fide - jedynie łaska i jedynie wiara.

Tekst i zdjęcia Wojciech Latacz, źródło www.luteranie.pl


wyświetleń: 8867

autor: tekst i zdjęcia Wojciech Latacz, źródło www.luteranie.pl

Atrakcje w gminie Częstochowa

 • Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

  data dodania: 2013-04-05 13:32:38

     Na Złotej Górze z pięknym widokiem na Sanktuarium Jasnogórskie zobaczą Państwo Najpiękniejsze sanktuaria świata wykonane przez znakomitych artystów i rzemieślników krakowskich. Skala 1:25 pozwala na dogłębne ... czytaj dalej »

 • Ulica 7 Kamienic w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-19 14:23:51

  Ulica 7 Kamienic - jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu ... czytaj dalej »

 • Ratusz w Częstochowie

  data dodania: 2009-08-19 10:48:02

  Ratusz w Częstochowie, ratusz w Śródmieściu Częstochowy, przy placu Władysława Biegańskiego, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina, przebudowany w 1908 r.; wpisany do rejestru zabytków w 1960 ... czytaj dalej »

Opis gminy: Częstochowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia