Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

Strona główna » Atrakcje » Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

data dodania: 2009-09-07 11:31:29

gmina: Janów
powiększ

Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce major Jan Wrzosek. Był on dowódcą III batalionu 7 Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Armii Kraków. Ten bohater odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych w czasach pokoju zasłynął jako Mistrz Polski z lat 1927-1931 w strzelaniu z karabinka wojskowego. W roku 1936 znalazł się także w składzie polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Berlinie.  

Do wzniesionego z wapiennych kamieni obelisku na którym znajduje się płyta upamiętniająca poległego tam żołnierza dotrzeć można czerwonym szlakiem. Jednak z miejsca gdzie umieszczono tablice informującą o pomniku trudno będzie go dostrzec. Znacznie lepiej będzie przejść przez rezerwat szlakiem zielonym, który przebiega tuż obok skały z obeliskiem.

Doczesne szczątki majora Jana Wrzoska spoczywają dziś we wspólnej mogile wraz z jego żołnierzami, którzy wraz z nim zginęli stawiając opór hitlerowskim najeźdźcą. Mogiła ta znajduje się na terenie cmentarza parafialnego w Złotym Potoku.
 
Wspomnieć jeszcze należy, iż walki toczone przez majora Wrzoska i podległych mu żołnierzy nie są jedynym wojennym epizodem związanym ze Złotym Potokiem. Niedaleko miejsca śmierci majora Wrzoska polscy partyzanci zabili w listopadzie 1944 roku nazistowskiego zbrodniarza Juliana Schuberta, zwanego Krwawym Julkiem. Natomiast nieco wcześniej, bo we wrześniu 1944 roku w pobliżu Złotego Potoku stoczyli bitwę z oddziałami niemieckimi. Dla uczczenia poległych podczas bitwy partyzantów ufundowano pamiątkową tablicę, którą umieszczono przy wejściu do kościoła w Złotym Potoku.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 6568

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

 • Pustynia Siedlecka

  data dodania: 2009-08-07 13:38:28

  W okolicy Siedlec, niewielkiej wsi położonej w gminie Janów, można zobaczyć drugą po pustyni Błędowskiej w Polsce pustynię. Miejscowa legenda wiąże jej powstanie z postacią czarnoksiężnika Twardowskiego. Mówi się, że Twardowski uciekał ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia