Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Miejsce straceń pod Olsztynem

Strona główna » Atrakcje » Miejsce straceń pod Olsztynem

data dodania: 2009-09-08 14:48:13

gmina: Olsztyn
powiększ

Znajdujące się pod Olsztynem miejsce straceń wykorzystywane było już w czasach rozbioru Polski. Wtedy stała tam szubienica, na której z rozkazu cesarskiej władzy wieszano skazańców. Stąd też miejsce te nazywa się czasami szubienicą.

W czasach okupacji niemieckiej w miejscu tym zginęło wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, działaczy ruchu oporu oraz okolicznych mieszkańców, a także schwytanych do niewoli żołnierzy Armii Czerwonej. Pierwsza egzekucja miała tam miejsce pod koniec 1940 roku kiedy to zabito tam piętnastu więźniów. Kolejne egzekucje przeprowadzano tam aż do roku 1944.

Dziś w miejscu tym postawiono pomnik upamiętniający Bohaterów walk o wolność ojczyzny oraz pomordowanym w latach 1939-1944. Od placu na którym znajduje się obelisk odchodzi wyłożona kamieniami ścieżka. Kończy się ona tuż przed bramą cmentarza na którym pochowano ofiary II wojny światowej. Wśród drzew w niskich mogiłach spoczywają doczesne szczątki prawie dwóch tysięcy osób pomordowanych przez żołnierzy niemieckich.

Na miejscu straceń można zobaczyć znajdującą się tam od 2008 roku drogę krzyżową. Została ona zaprojektowana i wykonana przez Danutę i Jana Wewiór. Kolejne stacje umieszczono na drzewach porastających cmentarz.

Nad miejscem straceń góruje kamienny obelisk na którym wyryto słowa: „ Naród Nigdy O Nich Nie Zapomni”.

Wspomniane miejsce straceń znajduje się tuż za Olsztynem przy drodze na Kusięta. Można tam trafić kierując się  pomnikiem Bohaterów walk o wolność ojczyzny oraz pomordowanym w latach 1939-1944, który jest doskonale widoczny z drogi. 

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


poprzednia strona|1|2| z   2następna|ostatnia

wyświetleń: 10557

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia