Strona główna » Atrakcje » Wieża ciśnień
data dodania: 2009-10-20 09:21:50
gmina: ŁazyPrzy wąskiej asfaltowej drodze łączącej Łazy z Zawierciem stoi wysoki (24m) ceglany budynek mówiący wiele o historii Łaz i okolicy. Zbudowana w 1898 r. wieża ciśnień była obiektem zasilającym w wodę parowozy stacji rozrządowej Łazy i samą stację. Na szczycie budowli są umieszczone dwa stalowe zbiorniki, każdy o pojemności ok. 130m3, na niższych piętrach znajdowały się pomieszczenia wykorzystywane na mieszkania służbowe PKP. Pod koniec XIXw. Stacja Łazy była wyposażona w nowatorskie rozwiązanie: dwie górki rozrządowe pozwalające na wygodne łączenie wagonów w pociągi (ok. 1700 wagonów na dobę). Woda magazynowana w wieży pochodziła z ujęcia na rzece Mitrędze i była pompowana za pomocą parowo napędzanych pomp. Wieża zbudowana jest z cegły, na podstawie ośmioboku, elewacją nawiązuje do średniowiecznej architektury obronnej (mury u podstawy mają ponad 120cm grubości, wyżej już tylko ok. 90cm). Wewnątrz wieży znajduje się klatka schodowa zapewniająca komunikacje z mieszkaniami na piętrach i pomieszczeniem ze zbiornikami. Po wprowadzeniu lokomotyw spalinowych w latach 70-tych XXw. Wieża przestała być użytkowana, w latach 80-tych wyprowadzili się ostatni lokatorzy. W 2003r. Uczniowie Zespołu Szkół w Łazach podjęli inicjatywę uratowania wieży i zagospodarowania jej na galerię i centrum turystyczne. Na dzień dzisiejszy (wrzesień 2009) wieża jest zamknięta, najprawdopodobniej wciąż znajduje się w gestii PKP pomimo że burmistrz Łaz deklarował gotowość jej nieodpłatnego przejęcia na rzecz gminy. Nie jest udostępniona do zwiedzania.
źródła: materiały zebrane przez uczniów Zespołu Szkół w Łazach, artykuł Moniki Ziółkowskiej z www.naszemiasto.pl
Opracowanie i zdjęcia: Wojciech Latacz
poprzednia strona|1|2|3|4|5| z 5następna|ostatnia
wyświetleń: 15141
autor: agrojura.pl
data dodania: 2010-02-12 12:24:03
Stawy w Ciągowicach znajdują się na Szlaku Tysiąclecia, którym można dojechać do Zalewu Przeczyce.
Stawy te są zarybiane i otoczone pięknym krajobrazem, przez co stanowią świetne miejsce do wypoczynku.
czytaj dalej »
data dodania: 2010-02-10 10:03:37
Wzgórze Kromołowiec jest ostańcem wapiennym na peryferiach Niegowonic, dostać możemy się tam malowniczą drogą z Ogrodzieńca, która przypomina górskie serpentyny. Jest to początek Pasma Smoleńsko- Niegowonickiego. Rozpościera się z niego ... czytaj dalej »
data dodania: 2009-10-20 09:03:57
Wieś Niegowonice od niepamiętnych czasów należała do starej parafii Chechło. Pod koniec XVIIIw. Istniała tu drewniana kaplica dworska. Parafia w Niegowonicach zastała erygowana 10 maja 1802 roku. W tym samym roku, w ciągu 10 miesięcy został wybudowany ... czytaj dalej »