Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Zamek Bąkowiec w Morsku

Strona główna » Atrakcje » Zamek Bąkowiec w Morsku

data dodania: 2009-07-15 15:10:14

gmina: Zawiercie
fot. Mirosław Marczakpowiększ

Zamek Bąkowiec w Morsku został prawdopodobnie zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Dokładna data budowy nie jest znana, ale pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1389 roku. Pierwszym właścicielem był Mikołaj Strzała.

Ten rycerski zamek wybudowany na planie nieregularnego sześciokąta został wzniesiony na wyniosłej skale co zwiększało jego możliwości obronne. Zbudowany został, podobnie jak inne okoliczne zamki, ze skał wapiennych. Wewnętrzna część murów składa się zalewanego dużą ilością zaprawy wapiennej gruzu.

Zamek był prawdopodobnie odgrodzony fosą od dziedzińca gospodarczego. „Prawdopodobnie” ponieważ wszystkie ewentualne ślady zostały zniszczone w pierwszej połowie XX wieku , gdy wybudowano dom mieszkalny na resztkach podzamcza. Na zamku znajdowała się studnia kuta w litej skale, ale aktualnie została zasypana.

Zamek nie był dostosowany do obrony przed atakiem artyleryjskim. Przebudowa mogła być po prostu nieopłacalna. Poprzez wieki zamek popadał w ruinę, ale brak jest niezbitych dowodów na to, że stało się to z przyczyny szwedzkich wojsk.

Obecnie w pobliżu zamku znajduje się ośrodek wypoczynkowy z kortami tenisowymi, basenem oraz innymi atrakcjami. W okolicy znajduje sie również wyciąg narciarski.

tekst Michał Marczak, zdjęcia Mirosław Marczak


fot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczak

wyświetleń: 5952

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zawiercie

 • Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu,

  data dodania: 2010-06-15 10:49:07

  fot. Michał DobrzańskiObejmuje ona Blanowice oraz część osiedla na Stoku, którego realizacja w latach osiemdziesiątych została przerwana. W samych Blanowicach - należących do parafii w. Mikołaja w Kromołowie w 1948 r. została wybudowana kaplica, do której ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-15 09:25:56

  fot. Michał DobrzańskiParafia powstała w części miasta Zawiercia zwanej Nowym Zawierciem i Borowym Polem. Erygował ją biskup Stefan Bareła 10 marca 1981 r. Teren został wyłączony z całości z parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu. Pierwszym proboszczem i organizatorem życia ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-14 15:21:26

  Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, erygował 7 maja 1957 r. biskup Zdzisław Goliński wydzielając z parafii św. Piotra i Pawła wschodnią część miasta z osiedlami: Nowy Świat, Argentyna, Markowizna, Warty ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zawiercie

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia