Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Zagroda edukacyjna w Podlesicach

Strona główna » Atrakcje » Zagroda edukacyjna w Podlesicach

data dodania: 2010-01-04 22:49:04

gmina: Kroczyce
Zagroda edukacyjna, fot. Paweł Abuckipowiększ

W okolicy parkingu w pobliżu Jaskini Głębokiej w Podlesicach funkcjonuje zagroda edukacyjna, w której sprzedawane są kozie i owcze wyroby.

Zagroda edukacyjna to pierwszy punkt ścieżki dydaktycznej "Góra Zborów - przyroda i człowiek" sfinansowanej przez Fundusz Norweski, która będzie biegła wokół rezerwatu. Turyści mogą tam kupić owczy i kozi ser, zemleć ziarno w żarnach rotacyjnych oraz lepić garnki pod okiem archeologów. Zagroda wzorowana jest na XIX wieczną kielecką chatę.  Opiekują  się nią  pracownicy TMZZ.

Zagroda powstała dzięki dofinansowaniu projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej "Owca - plus" przez marszałka Województwa Śląskiego. W okresie wakacyjnym na pobliskiej Górze Zborów TMZZ prowadzi wypas setki owiec. Owce  to sposób na odtworzenie  muraw kserotermicznych na Jurze. Murawy kserotermiczne to ciepłolubne gatunki traw, które wykształciły się na skutek kilkusetletniego użytkowania tych terenów przez człowieka – głównie wypasu. Obecnie owce oprócz efektu ekologicznego są sporą atrakcją turystyczną a  owcze produkty – mleko i sery stanowią możliwość zarobkowania okolicznej ludności.

Od dwóch lat (tj od 2008 roku)  na placu przy zagrodzie odbywają się Jurajskie Regionalia. Imprezę organizują TMZZ oraz  Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego wraz ze sołectwem Podlesice.

W poprzednich latach można było doświadczyć:
•    Osobliwości świata jurajskiej przyrody oraz sposoby jej czynnej ochrony na terenie ścieżki przyrodniczej w rezerwacie Góra Zborów,
•    pokaz wytwarzania narzędzi krzemiennych i ceramiki pradziejowej;
•    Prezentacja osobliwości geologicznych Jury;
•    wyrób papieru czerpanego i kwiatów z bibuły;
•    lokalne wyroby kulinarne – kluchy połą bite i inne potrawy;  pajda chleba z pieca chlebowego ze smalcem;
•    Prezentacja strojów regionalnych z gminy Kroczyce;
•    Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka oraz występy Kół Gospodyń Wiejskich;
•    Prezentacje i kiermasz wyrobów rękodzieła artystycznego (m.in. filcowanie, gobeliniarstwo, szydełkowanie, rzeźbiarstwo, malarstwo);

Zagroda funkicjonuje w sezonie letnim.

Kontakt z instytucją prowadzącą:

podlesice.org.pl


Zagroda edukacyjna, fot. Paweł AbuckiTablica przy zagrodzie, fot. Paweł Abucki

wyświetleń: 7533

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Studnia Szpatowców w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:52:26

  Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak ... czytaj dalej »

 • Góra Apteka w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:34:05

  Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kroczyce

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia