Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Szlak Militarny Prochownia

Strona główna » Atrakcje » Szlak Militarny Prochownia

data dodania: 2010-02-05 10:28:28

gmina: Ogrodzieniec
Ruiny prochowni, fot. Marcin Czajkapowiększ

Na czarnym szlaku na trasie Ogrodzieniec - Łazy znajduje się Szlakak Militarny Prochownia. Obecnie są to ruiny murów, szańce, studnie, obwałowania przebudowanej w 1870 roku na mocy układyu carskiego starej prochowni na nowoczesną fabrykę prochu strzelniczego "Zawiercie".
Zakład należał do "Rosyjskiego Towarzystwa Wyrobu i sprzedaży Prochu", obejmował 12 wydziałów, które oddzielone były od siebie wałami ziemnymi. Zatrudniano około 70 pracowników. Teren prochowni otoczony był kilkunastoma kamiennymi słupami, a w pobliżu znajdowały się sadzawki oraz stawy rybne z których doprowadzano wodę.
Zniszczeniu uległ poprzez wysadzenie w powietrze przez ustępujące wojska carskie w czasie pierwszej wojny światowej.


Ruiny prochowni, fot. Marcin CzajkaKamienne słupy, fot. Marcin CzajkaRuiny prochowni, fot. Marcin CzajkaBunkry, fot. Marcin CzajkaPiwnice, fot. Marcin Czajka

wyświetleń: 6622

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia