Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Kapliczka w Ogrodzieńcu pod wezwaniem św. Floriana

Strona główna » Atrakcje » Kapliczka w Ogrodzieńcu pod wezwaniem św. Floriana

data dodania: 2010-02-11 10:58:29

gmina: Ogrodzieniec
Kaplica w Ogrodzieńcu, fot. Dorota Słupkowskapowiększ

Kierując się w stronę Olkusza, po prawej stronie ul. Olkuskiej stoi niewielka kaplica.
Kaplica pod wezwaniem Św. Floriana została zbudowana w 1920 r. przez mieszkańców Ogrodzieńca (wcześniej w tym miejscu stała kapliczka niemurowana – bardzo stara). Materiałem budowlanym była czerwona cegła podarowana budującym przez ówczesnego właściciela cegielni p. Zyrkiera. Wyrazem podziękowania dla darczyńcy było umieszczenie nad wejściem dużego symbolu judaistycznego – gwiazdy Dawida. Kaplica ma cechy stylu neogotyckiego, na kaplicy umieszczono napis:

„Bogu na chwałę
wiernym na zbawienie
tą kaplicę wybudowali mieszczanie Ogrodzieńca”

W dniu Św. Floriana – patrona Straży Pożarnej w kaplicy odbywają się nabożeństwa. Dzięki staraniom mieszkańców Ogrodzieńca i ich osobistego zaangażowania w roku 2004 został przeprowadzony remont kaplicy.

 

 


Kaplica w Ogrodzieńcu, fot. Dorota Słupkowska

wyświetleń: 6194

autor: Tekst i zdjęcia Dorota Słupkowska

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia