Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Kapliczka w Podzamczu

Strona główna » Atrakcje » Kapliczka w Podzamczu

data dodania: 2010-02-11 11:15:02

gmina: Ogrodzieniec
Kapliczka w Podzamczu, fot. Dorota Słupkowskapowiększ

Niewielka kapliczka znajduje się w pobliżu Placu Jurajskiego (dokładnie u wylotu ul. Zamkowej),w miejscowości Podzamcze, gmina Ogrodzieniec. Historia kapliczki sięga lat 1530- 1540, kiedy to ówczesny włodarz Zamku Ogrodzienieckiego – Seweryn Boner wybudował w wieży bramnej zamku kaplicę zamkową.

W XIX w. nastąpiła stopniowa rozbiórka zamku ( materiał budowlany posłużył do budowania domów i budynków gospodarczych), wtedy właśnie doszło do dewastacji kaplicy zamkowej. Z materiału uzyskanego z rozbiórki wzniesiono kapliczkę przy Placu Jurajskim, której bryła i detale zostały zachowane do dziś. Warto zwrócić uwagę na XVI -wieczny portal z piaskowca (pierwotnie zdobił wejście do którejś z komnat zamkowych). W dolnych narożnikach fasady kapliczki znajdują się oryginalne zdobienia – ślimacznice wapienne, a nad drzwiami wkomponowany został gzyms z zamku. Wewnątrz kapliczki umieszczono także autentyczny detal architektoniczny – rzeźbiony w kamieniu zwornik pochodzący ze sklepienia „bonerowskiej” kaplicy zamkowej. Wewnątrz kapliczki znajduje się żelazna kula działowa z czasów potopu szwedzkiego, która jak głosi podanie wpadła do wnętrza kaplicy zamkowej, lecz nie wyrządziła żadnych zniszczeń.

Kapliczka w Podzamczu należy do licznie występujących kapliczek maryjnych, dawniej tradycyjnie przy takich kapliczkach odbywały się poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, a w maju gospodynie śpiewały pieśni maryjne. Tuż obok kapliczki rosną dwie potężne lipy – drzewa zostały wpisane do rejestru pomników przyrody.

 

 


Kapliczka w Podzamczu, fot. Dorota Słupkowska

wyświetleń: 7076

autor: Tekst i zdjęcia Dorota Słupkowska

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia