Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Zamek w Olsztynie

Strona główna » Atrakcje » Zamek w Olsztynie

data dodania: 2009-07-15 15:16:06

gmina: Olsztyn
fot. Mirosław Marczakpowiększ

Zamek w Olsztynie został wybudowany prawdopodobnie z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Istnieje hipoteza, że król kazał zburzyć warowny gród, a w jego miejsce wybudować potężna twierdzę.

Historia zamku jest bardzo burzliwa. W 1370 roku władanie nad zamkiem przejął Władysław Opolczyk. Tryb jego życia można nazwać zbójeckim, więc nie dziwi fakt, że  postanowił lenno, które dostał, oderwać od Polski. W celu zwiększenia swoich szans nawiązał ścisłe kontakty z zakonem krzyżackim. Z tego powodu prowadził walki z ówczesnym królem Polski, Władysławem Jagiełło. Po karnej ekspedycji (w czasie której najdłużej trwało odbicie zamku olsztyńskiego) tereny zostały odzyskane.

Z zamkiem związana jest ciekawa historia. Otóż pod koniec XVI wieku obrońcą zamku był Kacper Karliński. Pochodził z Karlina koło Kromołowa. Austriacy porwali jego dziecko i żądali aby poddał zamek. Ustawili je nawet na linii ognia, aby zwiększyć presję na dowódcy. Liczyli, że szantaż zadziała, ale podobno Karliński własnoręcznie odpalił lont działa. Zamek, choć przetrwał oblężenie, ale był mocno uszkodzony.

Niestety historia zatoczyła koło i pół wieku później zamek był ponownie oblegany, lecz tym razem przez wojska szwedzkie. Zdobywcy doszczętnie zamek spalili i taki sam los spotkał miasteczko u jego stóp – Olsztynek.

Wybór skały na której wybudowano warownie nie był trafny. Z biegiem lat zauważono, że skała jest mało stabilna i właśnie z tego powodu mury pękały i osuwały się.

Według legend zamek jest siedzibą duchów. Na zamku straszy między innymi Maćko Borkowic. Był to zbuntowany wojewoda poznański spiskujący przeciwko Kazimierzowi Wielkiemu. Za ten występek został uwięziony w wieży przez króla. Zaniedbany zmarł śmiercią głodową i błąka się po zamku strasząc tych, którzy w niego wierzą.

Zamek służył filmowcom jako dekoracja w takich produkcjach jak „Hrabina Cosec” czy „Pamiętnik znaleziony w Saragossie”, a na skałach zamkowego wzgórza często wspinają się amatorzy wspinaczki skałkowej.

tekst Michał Marczak, zdjęcia Mirosław  Marczak


fot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczak

wyświetleń: 6077

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia