Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu

Strona główna » Atrakcje » Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu

data dodania: 2010-06-14 15:21:26

gmina: Zawiercie
powiększ

Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, erygował 7 maja 1957 r. biskup Zdzisław Goliński wydzielając z parafii św. Piotra i Pawła wschodnią część miasta z osiedlami: Nowy Świat, Argentyna, Markowizna, Warty Kromołowskiej i Wierczki. Pierwszym jej administratorem został ks. Stanisław Kazimierz Woźny. Funkcje kościoła tej ponad 4 tysiące mieszkańców liczącej wspólnoty pełniła przez kilkanaście lat kaplica cmentarna, do której ks. Woźny dobudował niewielką przybudówkę z desek i płyt pilśniowych. Udzielone w 1957 r. pozwolenie na budowę wkrótce zostało cofnięte i trzeba było i trzeba było o nie walczyć kilkanaście lat. 16 maja 1958 r. udało się nabyć pierwszemu rządcy parafii parcelę budowlaną przy ówczesnej ul. Armii Krajowej 48 oraz – także w tym czasie – dwuizbowy domek poświecił na plac pod kościół oraz plebanię.

W 1968 r. władze wojewódzkie w Katowicach wyraziły zgodę na budowę plebani on normatywie domu jednorodzinnego, a w 1972 r. – po piętnastu latach zabiegów – na kościół. Ale dopiero 16 lutego 1974 r. – a więc po 17 latach upokarzających próśb – Urząd Miasta Zawiercia zezwolił na rozpoczęcie robót. Tego dnia zaczęto kopać fundamenty pod przyszłą świątynię. Ks. Stanisławowi  Woźnemu udało się ukończyć budynek wraz z wikariuszami w 1980 r.

W 1982 r. do parafii przyszedł nowy proboszcz ks. Zygmunt Sroka. Zaczynał pracę w murach świątyni przykrytych tylko dachem, bez okien, drzwi, sufitu. W związku pojawiającymi się pęknięciami ścian, trzeba było wykonać nowe ławy pod dotychczasowymi na froncie kościoła i odcinku ściany zachodniej oraz ściągać mury prętami stalowymi z zastosowaniem śrób rzymskich, a szczeliny pęknięć wypełnić klejami żywicznymi. Dotychczasowi wykonawcy okazali się albo niekompetentnymi albo nieuczciwi. Ks. Z. Sroka – mimo trudności – zabezpieczył mury, zbudował podwójny sufit z termiczną izolacją, założył okna i drzwi, otynkował i wymalował kościół wewnątrz i zewnątrz, założył oświetlenie i radiofonię, wykonał marmurową ambonę i posadzkę, kanalizację opadową i oświetlenie zewnętrzne, elektryczny napęd dzwonów, dokończył ogrodzenie placu kościelnego, wyposażył kościół w organy, ławy i konfesjonały. Kaplica w dolnej części kościoła otrzymała posadzkę marmurową i ławki.

W następnym etapie został wykonany wystrój prezbiterium: ołtarz ze sceną Ostatniej Wieczerzy (brąz), chrzcielnica ze scenami Chrztu Chrystusa, Chrztu Polski i przejściem przez Morze czerwone (brąz) lichtarze (brąz), tabernakulum z obudową w kształcie krzewu Mojżesza (miedź złocona), figura Chrystusa na krzyżu (miedź), figury Matki Bożej i św. Jana (miedź). Autorem tych dzieł jest prof. Wincenty Kućma z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 14 maja w Jubileuszowym Roku 2000 r. arcybiskup Stanisław Nowak dokonał uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

 

 


fot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzański

wyświetleń: 8628

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zawiercie

 • Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu,

  data dodania: 2010-06-15 10:49:07

  fot. Michał DobrzańskiObejmuje ona Blanowice oraz część osiedla na Stoku, którego realizacja w latach osiemdziesiątych została przerwana. W samych Blanowicach - należących do parafii w. Mikołaja w Kromołowie w 1948 r. została wybudowana kaplica, do której ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-15 09:25:56

  fot. Michał DobrzańskiParafia powstała w części miasta Zawiercia zwanej Nowym Zawierciem i Borowym Polem. Erygował ją biskup Stefan Bareła 10 marca 1981 r. Teren został wyłączony z całości z parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu. Pierwszym proboszczem i organizatorem życia ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. św. Alberta Chmielowskiego

  data dodania: 2010-06-14 15:08:13

  fot. Michał Dobrzański Parafia św. Brata Alberta została erygowana przez biskupa Stanisława Nowaka 20 maja 1987 r. Teren jej został wyłączony z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Jan Władysław ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zawiercie

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia