Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
czwartek, 9 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Hieronim, Weronika
oferty ze zdjęciem

Kolegiata pw. Jana Chrzciciela w Pilicy

Strona główna » Atrakcje » Kolegiata pw. Jana Chrzciciela w Pilicy

data dodania: 2010-07-05 12:49:43

gmina: Pilica
Kolegiata pw. św. Jana Chrzciciela, fot. Michał Dobrzańskipowiększ

Kolegiata pw. św. Jana Chrzciciela jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych na ziemi pilickiej. Kolegiata mimo iż liczy już 600 lat jest w świetnym stanie, wciąż odprawiane są tam Msze Święte. Znajdująca się w pobliżu rynku przepiękna Kolegiata, powinna stać się obowiązkowym punktem turystycznym, dla wszystkich odwiedzających Jurę.

Historia:

W 1393 r. rozpoczęto budowę okazałego i wyniosłego kościoła w stylu gotyku nadwiślańskiego, pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, co było charakterystyczne w końcu XIV w. dla kościołów budowanych w sąsiedztwie rzek. Po śmierci Ottona w 1382 r. i jego żony Jadwigi w 1404 r. ich córka Elżbieta kontynuuje to dzieło. Budowa nowego kościoła farnego zostaje ukończona w 1409 r.


Pierwsza Parafia rzymskokatolicka na wzgórzu św. Piotra istniała samodzielnie do 1409 r. po czym została przeniesiona do nowowybudowanej gotyckiej świątyni.
Erekcji kościoła i jego konsekracji najprawdopodobniej mógł dokonać biskup krakowski Piotr Wysz 2 1410 r. w uroczystość odpustu św. Jana Chrzciciela wg porównań erekcji i konsekracji innych kościołów z tego okresu z Liber Beneficiorum Jana Długosza.


W tym czasie rozpoczęła swą działalność szkoła parafialna, szpital-dom dla chorych i ubogich. W 1417 roku Elżbieta, córka Ottona i Jadwigi Pilickich (wdowa po Wincentym z Granowa) została królową, jako III żona Władysława Jagiełły. Zmarła 12 maja 1420 r.


Dnia 12 maja 1432 r. rodzeństwo Jan i Elżbieta Granowscy, dzieci Elżbiety Pilickiej- Granowskiej za zgodą biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, miejscowe probostwo podnieśli do godności prepozytury dla dalszego rozwoju życia religijnego parafii pilickiej.
Przez kilka wieków do 1561 r. Pilica była w posiadania Pilickich herbu Leliwa i w tym czasie przeżywała swój największy rozkwit i rozwój. Następni właściciele Pilicy w XVII w. to ród Padniewskich herbu Nowina. Kasztelan krakowski Wojciech Padniewski kupił dobra pilickie
ok. 1580 r.


Padniewski rozpoczął od przebudowy kościoła pozostawiając gotyckie prezbiterium i kaplicę
św. Anny. Przebudowano w tym czasie nawę główną kościoła i dobudowano od strony południowej nową barokową kaplicę wg projektu architekta włoskiego Kaspra Fodige z Mesocco.
W 1602 r. miasto było już własności ą Wojciecha Padniewskiego i jego syna Stanisława – fundatorów kaplicy. Wybudowana na planie kwadratu 6,5 x 6,5m przykryta piękną kopułą, zwieńczoną kamienną latarnią z profilowanymi okienkami doświetlającymi wnętrze kaplicy.


Kaplica ta zwana jest też Kaplicą Padniewskich, gdyż w jej podziemiach znajdują się groby- krypty przedwcześnie wymarłego rodu Padniewskich. Na południowej ścianie kaplicy umieszczona jest płyta nagrobna dwóch postaci w formie płaskorzeźby. Piętrowy nagrobek wykonany jest z marmuru chęcińskiego (czerwonobrązowego) poświecony pamięci rodziców Wojciecha Padniewskiego, Mikołajowi i Agnieszce. W górnej  i dolnej części są tarcze herbowe rodu z napisami łacińskimi. Ściany i kopuła kaplicy ozdobione są polichromią figuralną w stylu baroku i ornamentyką roślinną w stylu rokoko.


W 1730- 31 r. Pilica staje się własnością i przechodzi w ręce Marii- Józefy z Wesslów Sobieskiej, wdowy po królewiczu Konstantym, synu króla Jana III Sobieskiego, która uposażyła miejscową Kolegiatę wieloma cennymi darami, zachowanymi do czasów obecnych, która była również fundatorką i założycielką Klasztoru Ojców Franciszkanów w Pilicy w 1740 r.
Po dwudziestu latach posiadania dóbr pilickich w 1751 r. Maria Józefa przekazała wszystkie posiadłości swemu bratankowi hrabiemu Teodorowi Wesslowi, który staje się prawowitym właścicielem Pilicy, aż do czasu rozbioru Polski.
Od 1794 r. Pilica zmienia swych właścicieli bardzo często. Cały wiek XIX był czasem bardzo trudnym politycznie i gospodarczo. Za udział mieszkańców i duchowieństwa w Powstaniu Styczniowym w 1863 r. Pilica utraciła na długi czas prawa miejskie, odzyskiwała je dopiero w wolnej Polsce w 1993 r. w 600 rocznicę lokacji miasta z 1393 r.

 


Wyświetl większą mapę

Kolegiata pw. św. Jana Chrzciciela, fot. Michał DobrzańskiDzwonnica, fot. Michał DobrzańskiObraz przedstawiający św. Józefa, fot. Michał DobrzańskiOłtarz w kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego, fot. Michał DobrzańskiOłtarz w kaplicy Matki Bożej, fot. Michał DobrzańskiOrgany w kaplicy św. Józefa, fot. Michał DobrzańskiTabernakulum z 1410 r., fot. Michał DobrzańskiWnętrze kolegiaty, fot. Michał DobrzańskiZdjety z dzwonnicy duzy dzwon. Ufundowany przez kapłanow w 1767 roku, fot. Michał DobrzańskiZdjety z dzwonnicy mały dzwon. Na dzwonie widnieje napis O GODNA CZCI TRÓJCO ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI ROKU PAŃSKIEGO 1538- w jezyku lacińskim, fot. Michał DobrzańskiZegar słoneczny znajdyjący się na południowej ścianie kościoła, fot. Michał Dobrzański

poprzednia strona|1|2| z   2następna|ostatnia

wyświetleń: 8581

autor: Michał Dobrzański

Atrakcje w gminie Pilica

 • Zalew w Pilicy

  data dodania: 2010-07-26 13:46:05

  Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaMiejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Smoleniu

  data dodania: 2010-07-26 13:35:17

  Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. PilicaNa północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Pilica

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia