Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Cmentarz Żydowski w Pilicy

Strona główna » Atrakcje » Cmentarz Żydowski w Pilicy

data dodania: 2010-07-06 10:45:07

gmina: Pilica
Cmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał Dobrzańskipowiększ

W przepięknym otoczeniu krajobrazu Jury Krakowsko- Częstochowskiej, nieopodal monumentalnych ruin zamku w Smoleniu, a także niezbyt odległych bardzo znanych pozostałości twierdzy w Ogrodzieńcu, otoczona lasami, znajduje się osada Pilica. Z losem tego typowego miasteczka, przeżywającego swoje wzloty i upadki, splotły się dzieje niewielkiej gminy żydowskiej.

Pierwsze dane dotyczące ludności żydowskiej w Pilicy pochodzą z roku 1581. Znajdują się one w aktach postępowania karnego, do którego zaliczono tzw. procesy rytualne. Jak wynika z pisma z 26 VIII 1843 roku proboszcz uzyskał w końcu zakaz grzebania na starym cmentarzu żydowskim. Nastąpiła wtedy lokacja oraz otwarcie nowego cmentarza zwanego obecnie „pod czarnym lasem”. Został on otwarty- jak pisze proboszcz- przez rabina 25 V (6 VI) 1842 roku.

Jak wynika z relacji oraz dokumentów, stał się on podczas wojny miejscem masowych mogił Żydów wyłapywanych po lasach i rozstrzeliwanych zimą 1942/1943 r. Wiele wskazuje też na to, że same egzekucje miały miejsce na tymże cmentarzu. W styczniu 1943 roku rozstrzelano właśnie tam około 70 Żydów z Pilicy i okolic. Egzekucję wykonała niemiecka żandarmeria z Wolbromia.
 

Materiał opracowany został dzięki pomocy pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy.

Cmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał DobrzańskiCmentarz Żydowski obecnie, fot. Michał Dobrzański

wyświetleń: 5715

autor: Michał Dobrzański

Atrakcje w gminie Pilica

 • Zalew w Pilicy

  data dodania: 2010-07-26 13:46:05

  Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaMiejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Smoleniu

  data dodania: 2010-07-26 13:35:17

  Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. PilicaNa północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Pilica

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia