Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Mogiła zbiorowa Romów w Pilicy

Strona główna » Atrakcje » Mogiła zbiorowa Romów w Pilicy

data dodania: 2010-07-06 13:02:49

gmina: Pilica
fot. Michał Dobrzańskipowiększ

Nieopodal niewielkiego miasteczka Pilica znajduje się miejsce spoczynku, około 40 Romów nieznanych z nazwiska zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1942 r. Fakt ten nigdy nie wyszedłby na światło dzienne gdyby nie okoliczna ludność, która pamiętała że gdy przybyli na miejsce zbrodni, po odjechaniu Niemców, zobaczyli czerwoną ziemię. Dziś w tym miejscu stoi tablica upamiętniająca to straszne wydarzenie.

Od 2004 r. zawierciańscy Romowie kilka razy w roku odwiedzają mogiłę pomordowanych, zapalają znicze, składają kwiaty oraz czczą pamięć pomordowanych przodków symboliczną minutą ciszy.

Materiał opracowany został dzięki pomocy pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy.

fot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzańskifot. Michał Dobrzański

wyświetleń: 6016

autor: Michał Dobrzański

Atrakcje w gminie Pilica

 • Zalew w Pilicy

  data dodania: 2010-07-26 13:46:05

  Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaMiejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Smoleniu

  data dodania: 2010-07-26 13:35:17

  Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. PilicaNa północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Pilica

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia