Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 14 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Kamil, Kamila
oferty ze zdjęciem

Skały Suliszowice-Zastudnie

Strona główna » Atrakcje » Skały Suliszowice-Zastudnie

data dodania: 2010-07-26 13:12:20

gmina: Żarki
Skały Suliszowice -Zastudnie, fot. Paweł Abuckipowiększ

Skały w Suliszowicach – Zastudniu to dość nowy ogródek skalny.  Skały ubezpieczone zostały i opisane głównie przez Pawła Haciskiego.

Dojazd do Zastudnia nie jest prosty.  Z drogi 793 z Żarek do Złotego Potoku, skręcamy w lewo na Suliszowice. Stamtąd  przez las, mijamy pierwsze zabudowania. Droga mija łukiem 2 skały. Zatrzymujemy samochód na zatoczce, w miejscu gdzie droga skręca ostro w lewo. Miejsce to jest również  przecięciem szlaków żółtego i niebieskiego. Tam najlepiej zostawić auto.

Aby dotrzeć do skał Zastudnia udajemy się niebieskim szlakiem wzdłuż granicy  lasu w kierunku na Mstów. Po kilkuset metrach na przecięciu dróg skręcamy w prawo. Po kilkuset metrach w na wzgórzu po lewej stronie w lesie znajdziemy bielejące skały Zastudnia.

Skały Zastudnia tworzy kilka ostańców. Najładniejsze skały to Lisia skała i Czarny pies. Na nich i na dwóch kolejnych skałach znajduje się w sumie ponad 20 ubezpieczonych dróg.

Skały znajdują się na wzgórzu porośniętym buczyną. Wokół wzgórze otacza sosnowy las. W porze jesiennej w lasach Suliszowic można znaleźć wiele ciekawych jadalnych grzybów. W lesie bukowym m.in. rosną kanie.

W Suliszowicach znajdują się ruiny zamku . Dzieje zamku są nieznane, gdyż nie występuje on w żadnych przekazach historycznych. Mówi się, iż budowla została ufundowana przez Kazimierza Wielkiego i stanowiła część systemu obronnego Orlich Gniazd.  Nie wykluczone jest również, że zamek wybudował pod koniec XIV w. książę Władysław Opolczyk.

Paweł Abucki
 


Skały Suliszowice -Zastudnie, fot. Paweł AbuckiSkały Suliszowice -Zastudnie, fot. Paweł AbuckiSkały Suliszowice -Zastudnie, fot. Paweł Abucki

wyświetleń: 5915

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Żarki

 • Kościółek św. Stanisława

  data dodania: 2013-03-15 11:11:58

  agrojura.pl Kościół pw. św. Stanisława w Żarkach, biskupa-męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy. Obiekt wzmiankowany był w 1595, 1748 i 1763 roku, ... czytaj dalej »

 • Kuesta Jurajska

  data dodania: 2013-03-14 14:10:15

  Na skraju Kuesty Jurajskiej, agrojura.pl Niewielki fragment terenu od miejscowości Żarki po osadę Jaworznik nosi nazwę Kuesty Jurajskiej. Jest to charakterystyczny odcinek progu skalnego (zwanego kuestą), ciągnącego się od Kluczy koło Olkusza aż po Częstochowę. Ta naturalna forma rzeźby ... czytaj dalej »

 • Źródło spod Brzozy

  data dodania: 2013-03-14 14:03:22

  agrojura.pl Źródło Spod Brzozy usytuowane jest na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, w sąsiedztwie drogi z Myszkowa do Złotego Potoku i Janowa. Na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 30 lipca 2004 roku (Dz. Urz. Woj. Śl. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Żarki

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia