Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Zalew w Pilicy

Strona główna » Atrakcje » Zalew w Pilicy

data dodania: 2010-07-26 13:46:05

gmina: Pilica
Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu Miastapowiększ

Miejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew w Pilicy jest znakomitym miejscem do odwiedzin w upalne dni. Zalew charakteryzuje się bardzo czystą i rześką wodą. W zimę stanowi oazę życia ptactwa wodnego.

Pilica to nazwa rzeki i położonej u jej źródeł miejscowości. Długosz już w połowie XV w. wyraził opinię, że nazwa miejscowości wzięła swój początek od nazwy rzeki. Wymieniając lewobrzeżne dopływy Wisły pisze: „;Potem Pilica, ze źródłem koło zamku Pilicy, od rzeki tej i zamek pod którym źródło wytryska, miasto przez które (ona) płynie wzięły początek”

Nazwę Pilica, odnoszącą się do rzeki, spotykamy po raz pierwszy w roku 1176. Długosz mówiąc o księciu sandomierskim Kazimierzu, który 10 sierpnia tegoż roku ufundował klasztor cystersów w Sulejowie zaznacza, że leży on nad rzeką Pilczą. Z tego samego czasu pochodzi również przywilej biskupa Piotra Polaka z Gniezna, który pozwala klasztorowi cystersów w Sulejowie, położonemu nad rzeką Pilczą, na zbieranie dziesięciny snopowej w niektórych wsiach.

O rzece Pilicy mówi Długosz na wielu innych miejscach, używając określenia Pilca, Pilcza lub Pylcza. W dokumencie z roku 1227 nazwa rzeki brzmi Pylitia. Wtedy bowiem 6 grudnia Grzymisława - żona Leszka nadała wspomnianemu już klasztorowi prawo łowienia bobrów „in Flavio Pylitia”. Natomiast w dniu 19 czerwca 1229 papież Grzegorz IX, potwierdzając wszystkie przywileje tegoż klasztoru, wymienia miedzy innymi pozwolenie na łowienie bobrów i ryb w rzece Pilcha.

Pilica to najdłuższy lewy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 319 km, a powierzchnia dorzecza 8341 km². Rzeka płynie przez Wyżynę Małopolską, Niziny Środkowopolskie oraz Nizinę Środkowomazowiecką i wpada do Wisły w okolicach wsi Ostrówek, w regionie geograficznym zwanym Doliną Środkowej Wisły. Obszar dorzecza Pilicy określany jest nazwą Nadpilicze.

Paweł Abucki
 


Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaZalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaZalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu Miasta

wyświetleń: 11314

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Pilica

 • Wyciąg narciarski w Smoleniu

  data dodania: 2010-07-26 13:35:17

  Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. PilicaNa północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

 • Mogiła zbiorowa Romów w Pilicy

  data dodania: 2010-07-06 13:02:49

  fot. Michał DobrzańskiNieopodal niewielkiego miasteczka Pilica znajduje się miejsce spoczynku, około 40 Romów nieznanych z nazwiska zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1942 r. Fakt ten nigdy nie wyszedłby na światło dzienne gdyby nie okoliczna ludność, która ... czytaj dalej »

Opis gminy: Pilica

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia