Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
czwartek, 9 lipca 2020 r.
imieniny obchodzą: Hieronim, Weronika
oferty ze zdjęciem

Mur Skalny w Mirowie

Strona główna » Atrakcje » Mur Skalny w Mirowie

data dodania: 2010-07-26 14:07:53

gmina: Niegowa
Mirów, fot. Marcin Czajkapowiększ

Pomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach rozciąga się górująca nad okolicą grzęda skalna. Wzniesienie łagodnie opada ku południowi. Od  strony północnej wapienne wzgórze tworzy skalne baszty i urwiska.

Skały Mirowskie posiadają z reguły dobrą nową asekurację, zamontowaną dzięki społecznej pracy wielu wspinaczy. Obecnie w Mirowie można się wspinać na kilkudziesięciu ubezpieczonych liniach od IV –VI.6.

Teren w 2008 r. przejęty i zagospodarowany został przez rodzinę Laseckich – właścicieli zamku w Ogrodzieńcu. W 2009 dzięki współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu oraz Inicjatywą Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” oczyszczono ostańce skalne z porostajcej je zbytecznej roślinności.

W związku z podpisaniem tzw. „Porozumienia Mirowskiego” pomiędzy przedstawicielami środowisk wspinaczkowych oraz właścicielami  terenu, wspinanie na terenie skał mirowskich jest bezpłatne. Obowiązuje jednak kilka zasad której najważniejsza brzmi : „Każdy wspinacz zobowiązany jest przed rozpoczęciem wspinaczki wpisać się do książki wyjść, znajdującej się u sołtysa wsi Mirów Pana Józefa Mygi, co jest równoważne oświadczeniu o świadomości podejmowanego ryzyka, uprawianiu wspinaczki na własną odpowiedzialność, znajomości zasad wspinaczki i używaniu odpowiedniego, atestowanego sprzętu.”

Szczytem grzbietu wiedzie czerwony szlak „Orlich Gniazd”.  Odcinek czerwonego szlaku pomiędzy zamkami został również zmodernizowany (schodki na bardziej stromych odcinkach), postawiono również kosze na śmieci.

W jednej z końcowych skał łańcucha znajduje się Jaskinia Sucha (75 m długości). Charakteryzuje się ona tym, że poza początkowym odcinkiem jest pionowa i bardzo niebezpieczna. Niestety pozbawiona jest szaty naciekowej, kończy się nagle. Końcówka korytarza z dużą ilością gliny.

Grzęda to łączący Zamek Mirów i Zamek Bobolice wał skalny, na który składają się przede wszystkim majestatyczne jurajskie ostańce, często o fantazyjnych nazwach. Znajdują się wśród nich m.in.: Turnia Kukuczki, Trzy Siostry, Skrzypce, Klawiatura, Grzyb, Szafa, czy Zygzak. Miejsce to jest jednak mekką nie tylko dla skałkowych wspinaczy. Każdego sezonu można tu spotkać miłośników jazdy konnej, rowerzystów, czy też osoby uprawiające nordic walking. Zimą Grzęda zamienia się natomiast w fantastyczną trasę dla m.in. narciarzy śladowych, którzy znajdują tu urozmaicone tereny oraz wspaniałe widoki Jury w śnieżnej szacie.

Grzęda Mirowsko-Bobolicka to także szereg mniejszych i większych grot oraz jaskiń. Ciekawostką jest, że w jednej z nich o nazwie Stajnia odkryto pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka. Jako, że jaskinia znajduje się po bobolickiej stronie Grzędy, nadano mu imię Bobolusa Jurajskiego.
 

Paweł Abucki oraz Michał Zębik

Mirów, fot. Marcin CzajkaMirów, fot. Paweł AbuckiMirów, fot. Marcin CzajkaMirów, fot. Marcin CzajkaMirów, fot. Marcin Czajkafot. Michał Zębikfot. Michał Zębikfot. Michał Zębikfot. Michał Zębik

wyświetleń: 6441

autor: Pawe Abucki, Michał Zębik

Atrakcje w gminie Niegowa

 • Brama Laseckich

  data dodania: 2011-01-21 10:10:49

  Brama Laseckich położona jest tuż obok zrekonstruowanego Zamku Bobolice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tworzy ją ostaniec skalny powstały ponad 100 mln lat temu, w okresie jurajskim. Bramę ukształtowały procesy wietrzenia i erozji. Tworząca ją skała ... czytaj dalej »

 • Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej

  data dodania: 2009-08-20 09:25:43

  Pierwszy kościół jaki zbudowano w Niegowej stał się ofiarą wojny domowej, która przetoczyła się przez Małopolskę na początku XIII wieku. Wtedy to Jan Muskata, biskup krakowski, a zarazem stronnik czeskiego króla Wacława II, zaczął ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Ostrężnicka

  data dodania: 2009-08-20 09:10:36

  Jaskinia Ostrężnicka znajduje się w wapiennej skale, na w XIV wieku wzniesiono zamek Ostrężnik . Jest to niewielka, mająca niespełna 100 metrów jaskinia, składająca się z kilku niezbyt dużych komór połączonych ze sobą ciasnymi korytarzami. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Niegowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia