Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Grochowiec Wielki w Ryczowie

Strona główna » Atrakcje » Grochowiec Wielki w Ryczowie

data dodania: 2010-07-26 14:38:55

gmina: Ogrodzieniec

powiększ

Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na wzgórze zamkowe w podzamczu i Rezerwat Ruskie Skały.

Skała ta jest również od wielu lat magnesem przyciągającym wspinaczy z całej Polski. Jej zachodnia część kończy się bowiem stromym urwiskiem, na którym zlokalizowane są atrakcyjne drogi wspinaczkowe, m.in.: Taniec ze Słoniem, Doleżychówka, Prześliczna Wiolonczelistka. Drogi oscylują od IV-VI.5 z przewagą linii w zakresie VI.2/VI.2+.

W pobliżu głównej skały Grochowca zwanej Słoniem znajdują się mniejsze skały zwane Nosorożcem i Tapirem. Na Nosorożcu znajduje się kilka ciekawych linii sięgających 15 m długości. Trudności utrzymują się w zakresach IV+-VI.4

Należy dodać, że na przełomie 2008 i 2009 r. całkowicie wymieniona została asekuracja wspinaczkowa na wszystkich skałach rejonu. Asekurację wykonał Piotr Drobot dzięki wsparciu Polskiego  Związku  Alpinizmu  oraz Związkowi Gmin Jurajskich.

Dotarcie do skały nie sprawia problemu. Dojazd drogą Ryczów-Żelazko. Skałę ujrzymy kilkaset metrów za ostatnimi zabudowaniami Ryczowa po prawej stronie drogi Ryczów-Żelazko

Oprócz możliwości wspinaczki na górze Grochowiec  istnieje również możliwość wspinaczki w skałach Straszykowych. Ponadto w Ryczowie znajdują się ruiny strażnicy wzniesionej prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego. Twierdza ta uzupełniała lukę w systemie obronnym pomiędzy zamkami w Ogrodzieńcu, w Smoleniu i w Bydlinie. Warownia funkcjonowała zaledwie do XV w., kiedy to została opuszczona, a wcześniej prawdopodobnie wysadzona w powietrze. W okresie dwudziestolecia międzywojennego na skutek obsunięcia części skały zniszczeniu uległ północno-wschodni fragment . Współcześnie zachowały się fragmenty murów (w zasadzie kilkanaście kamieni) oraz ziemny wał otaczający skałę.

Paweł Abucki

wyświetleń: 8054

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

 • Kapliczka w Podzamczu

  data dodania: 2010-02-11 11:15:02

  Kapliczka w Podzamczu, fot. Dorota Słupkowska Niewielka kapliczka znajduje się w pobliżu Placu Jurajskiego (dokładnie u wylotu ul. Zamkowej),w miejscowości Podzamcze, gmina Ogrodzieniec. Historia kapliczki sięga lat 1530- 1540, kiedy to ówczesny włodarz Zamku Ogrodzienieckiego – ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia