Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 6 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Marcin, Róża
oferty ze zdjęciem

Zabytkowy Spichlerz

Strona główna » Atrakcje » Zabytkowy Spichlerz

data dodania: 2011-04-22 09:55:45

gmina: Olsztyn
powiększ

Zabytkowy, drewniany spichlerz galeriowy pochodzący z Borowna, zbudowany został w 1783 roku na zlecenie Franciszka Paciorkowskiego. Stanowi on cenny przykład staropolskiej, drewnianej architektury ludowej. Do momentu rozbiórki obiekt składał się z XVIII-wiecznej zrębowej konstrukcji o dwóch kondygnacjach, zdobionych galeriami arkadowymi oraz z dwuspadowego dachu, krytego dachówką, wykonanego najprawdopodobniej w 1945 roku. Dolna cześć spichlerza obejmowała trzy pomieszczenia: Górna, bez podziałów dostępna była schodami z zewnątrz. Okna rozmieszczone były w dwóch strefach, w kształcie leżących prostokątów, w szerokich obramieniach.


Spichlerz z Borowna, budowla niezwykle cenna, został rozebrany i przeniesiony do Olsztyna. Tu, pod ruinami zamku został ponownie złożony i zrekonstruowany w 2007 roku. Obecnie obiekt ten doskonale wpisuje się w krajobraz ruin zamku olsztyńskiego i uatrakcyjnia jednocześnie jego otoczenie. Należy on bowiem do najcenniejszych budowli drewnianych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Opis historyczny

 
Spichlerz drewniany, pierwotnie usytuowany w zagrodzie dworskiej w sąsiedztwie innych budynków gospodarskich dzisiaj już nie istniejących (zniszczone po II wojnie). Obiekt wzniesiony kosztem Franciszka Paciorkowskiego w roku 1783. Data wycięta na nadprożu drzwi wejściowych z sieni do pomieszczenia po lewej stronie, imię i nazwisko fundatora na nadprożu wrót od strony zachodniej.

Spichlerz znajdował się na terenie użytkowanym obecnie przez Gminną Spółdzielnie Rolniczą w Mykanowie, w sąsiedztwie nowopowstałych budynków magazynowych i budynku dla zwierząt.
 

Kontakt
 

"Spichlerz" czynny jest codziennie
od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 20.00
w soboty i w niedziele od 11.00 do 22.00
 
Adres:
Restauracja "Spichlerz"
ul. Kościelna
42-256 Olsztyn k/Częstochowy
 
tel: 601 416 000 (p. Elżbieta)
(034) 328 64 85
 
e-mail: spichlerz@podzamkiem.pl
www.spichlerz.net

Więcej znajdziesz tutaj!!!

wyświetleń: 6316

autor: SlonceJury

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia