Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

Strona główna » Atrakcje » Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

data dodania: 2011-04-22 13:45:20

gmina: Olsztyn
powiększ

Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku książęcego. Część trasy, w tym cały odcinek znajdujący się na terenie rezerwatu przyrody "Sokole Góry" poprowadzono wzdłuż istniejących znakowanych tras turystycznych - 1,76 km wzdłuż Ścieżki Geologicznej, 1,63 wzdłuż Szlaku Olsztyńskiego (znaki żółte), 0,89 km wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd (znaki czerwone) oraz 1,92 km wzdłuż szlaku św. Idziego (znaki zielone). Po drogach i ścieżkach dotychczas nieoznakowanych przebiega 3,84 km. Całkowita długość trasy - 8,57 km.

W trakcie projektowania trasy uwzględniono aktualny stan lasów uszkodzonych przez okiść śnieżną, wyznaczone nowe ścieżki mogą służyć jako trasa zastępcza od ominięcia zawalonego drzewami odcinka Szlaku Olsztyńskiego, umożliwiając tym samym bezpieczne i wygodne dojście do Sokolich Gór.

Przebieg trasy
gwarantuje minimalną ilość przeszkód związanych z uszkodzeniami drzewostanów. Trasa łączy się z istniejącą siecią szlaków turystycznych, umożliwiając turyście - zamiast powrotu do Olsztyna - dojście do Biskupic szlakiem czarnym oraz do Zrębic szlakiem czerwonym.

Przebieg, projekt i wyznaczenie trasy: Stowarzyszenie "DOGMA" - inż. Mich. Rafał Poniedzielski - www.dogma.org.pl


Walory krajobrazowe trasy są bardzo dobre, 4,62 km (54%) przebiega w terenie otwartym z licznymi punktami widokowymi (Kielniki, Biakło, Lipówki, Góra Zamkowa), natomiast 3,94 km (46%) - w terenie zalesionym, przez drzewostany zarówno ilaste jak i liściaste. Na trasie znajduje się też Jaskinia Magazyn.

Trasa przebiega w większości po drogach gruntowych (4,73 km) i wydeptanych ścieżkach (2,56 km). Odcinki o nawierzchni utwardzonej - w sumie 1,28 km - ograniczono do niezbędnego minimum, aby zapewnić połączanie z Rynkiem oraz przejście z Lipówek na Zamek.

Profil trasy jest zróżnicowany, co daje szansę na trening różnorodnych technik marszu z kijami w terenie wyżynnym. Suma przewyższeń: podejścia 139 m, zejścia 155 m. Czas potrzebny na pokonanie trasy wynosi około 1 godziny 40 minut przy prędkości średniej 5 km/h, a wydatek energetyczny - 756 kcal. Trasa należy do średnio trudnych.

Więcej o znajdziesz tutaj!!!

 

wyświetleń: 6675

autor: SlonceJury

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Olsztyńska Szopka

  data dodania: 2011-04-22 10:02:17

  Anioły w Olsztyńskiej Szopce, fot. Szymon WewiórRuchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ciągle ją rozbudowuje. Niegdyś rozpisywano się o 200 postaciach zdobiących szopkę. Dziś ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia