Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Kuesta Jurajska

Strona główna » Atrakcje » Kuesta Jurajska

data dodania: 2013-03-14 14:10:15

gmina: Żarki
Na skraju Kuesty Jurajskiej, agrojura.plpowiększ

 Niewielki fragment terenu od miejscowości Żarki po osadę Jaworznik nosi nazwę Kuesty Jurajskiej. Jest to charakterystyczny odcinek progu skalnego (zwanego kuestą), ciągnącego się od Kluczy koło Olkusza aż po Częstochowę. Ta naturalna forma rzeźby terenu powstała w wyniku zróżnicowanej odporności na niszczenie warstw skalnych, nieznacznie nachylonych w jednym kierunku (zobacz rysunek). Jej wysokość względna wynosi koło Żarek 70m. Krawędź kuesty sięgającą do 390 m n.p.m. budują twarde wapienie jury górnej. Ku południowemu zachodowi próg opada stromo do pradoliny Warty, wyciętej w miękkich iłach i mułowcach jury środkowej. W przeciwnym kierunku - wśród pól Wyżyny Częstochowskiej - można dostrzec wierzchołki jurajskich skałek w Łutowcu. 

 
Wapienne podłoże Wyżyny Częstochowskiej sprawia, że wody opadowe uciekają w głąb ziemi kanałami krasowymi. Z tego powodu sieć rzeczna na obszarze gmin jurajskich jest słabo rozwinięta. Na powierzchni terenu woda pojawia się dopiero pod kuestą, na kontakcie wapieni z nieprzepuszczalnymi, ilastymi osadami jury środkowej. W niedalekim Rachwalcu (1,5 km na wschód) źródła są wyjątkowo obfite. Podmywając stok kuesty i przesuwając się sukcesywnie za nim, w górę biegu wody, wyżłobiły z czasem głęboką dolinkę, wciętą poprzecznie w krawędź progu.  Obfitość wód wypływających z Rachwalca dała początek położonym poniżej licznym stawom rybnym Jaworznika. 
 
Wapienie jurajskie i leżące na nich piaski były eksploatowane w wielu niedużych wyrobiskach. Przykładem wykorzystania w architekturze i budownictwie tego miejscowego budulca są ruiny kościółka św. Stanisława z XVIII w. 
 
Kuesta jest jednym z najlepszych punktów widokowych całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Od wieków przyciąga podróżnych rozległym widokiem na pradolinę Warty. Od kilku lat zwabia także paralotniarzy, których kusi korzystną ekspozycją stoku na zachodnie wiatry.
 
Tekst na podstawie opisu Kuesty Jurajskiej autorstwa Ireneusza Felisiaka, zamieszczonego w: Katalog obiektów geoturystycznych w Polsce (AGH Kraków, 2006).

Na skraju Kuesty Jurajskiej, agrojura.pl

wyświetleń: 4752

autor: umigzarki.pl

Atrakcje w gminie Żarki

 • Kościółek św. Stanisława

  data dodania: 2013-03-15 11:11:58

  agrojura.pl Kościół pw. św. Stanisława w Żarkach, biskupa-męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy. Obiekt wzmiankowany był w 1595, 1748 i 1763 roku, ... czytaj dalej »

 • Źródło spod Brzozy

  data dodania: 2013-03-14 14:03:22

  agrojura.pl Źródło Spod Brzozy usytuowane jest na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, w sąsiedztwie drogi z Myszkowa do Złotego Potoku i Janowa. Na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 30 lipca 2004 roku (Dz. Urz. Woj. Śl. ... czytaj dalej »

 • Centrum Rozwoju Wsi

  data dodania: 2013-03-11 15:55:01

   Narty biegowe, kijki nordic walking  oraz rowery to podstawowy sprzęt sportowy, jaki mogą wypożyczyć turyści i mieszkańcy Jury w Wielofunkcyjnym Centrum Rozwoju Wsi w Suliszowicach. Wieś Suliszowice w gminie Żarki jest położona w bezpośrednim ... czytaj dalej »

Opis gminy: Żarki

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia