Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Kościół w Skarżycach

Strona główna » Atrakcje » Kościół w Skarżycach

data dodania: 2009-07-21 10:57:08

gmina: Zawiercie
fot. Adam Bieńkowskipowiększ

Historia skarżyckiego kościoła sięga burzliwych czasów reformacji, kiedy to niepokoje religijne zaczęły szerzyć się w XVI wiecznej Europie. Właśnie w tym okresie zarządczyni Kromołowskich włości Jadwiga Bonarowa przeszła na protestantyzm.

Ofiarowała przy tym kościół Św. Mikołaja w Kromołowie na zbór protestancki. Utrata świątyni oznaczała dla katolików konieczność zbudowania nowego kościoła. Został on ufundowany przez Mikołaja Brzeskiego, dziedzica Skarżyc w roku 1583. Świątynia konsekrowana w roku 1598,   z początku stanowiła kościół filialny parafii w Kromołowie. Status odrębnej parafii uzyskała dopiero w roku 1616. Nową parafie erygował ks. bp. Krakowski Piotr Tylicki ustanawiając jako jej patrona Trójce Przenajświętszą.

Sam kościół powstał w oparciu o pochodzącą z XIII wieku więżę obronną oraz przyległą do niej kaplicę. Według przekazów swą siedzibę miał tam wcześniej sąd dominikański. Do powstałej już świątyni z inicjatywy kolejnego dziedzica Skarżyc, Wojciecha Giebułtowskiego herbu „Lis”, w roku 1610 dobudowano trzy okrągłe kaplice oraz dokonano powtórnej konsekracji świątyni. Dobudowane kaplice miały symbolizować Trójce Świętą, a także odróżniać świątynie od protestanckich zborów. Parafia nosi również imię patrona strażaków Św. Floriana. 

W roku 1999 skarżycka świątynia została podniesiona do godności sanktuarium  Matki Boskie. W jej murach znajduje się bowiem obraz Matki Boskiej Skarżyckiej. Jest to właściwie pochodząca z 1604 kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Śnieżnej znajdującego się w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.

Oprócz wspomnianego wizerunku Matki Boskiej w skarżyckim kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej i Św. Floriana zobaczyć można pięknie zdobiony barokowy chór oraz ambonę. W nawie kościoła podziwiać można również dwa murowane na kształt sarkofagów ołtarze boczne wykonane w stylu klasycystycznym. Ołtarz główny wykonany także w stylu klasycystycznym zawiera obraz przedstawiający Trójcę przenajświętszą (Ojca, Syna i unoszącego się nad nimi Ducha Św.) zgromadzoną wokoło globu z mapą Polski. U stóp Trójcy klęczą zaś patronowie Polski: Św. Wojciech i Św. Stanisław.


fot. Adam Bieńkowskifot. Adam Bieńkowskifot. Adam Bieńkowskifot. Adam Bieńkowski

wyświetleń: 5433

autor: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski

Atrakcje w gminie Zawiercie

 • Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu,

  data dodania: 2010-06-15 10:49:07

  fot. Michał DobrzańskiObejmuje ona Blanowice oraz część osiedla na Stoku, którego realizacja w latach osiemdziesiątych została przerwana. W samych Blanowicach - należących do parafii w. Mikołaja w Kromołowie w 1948 r. została wybudowana kaplica, do której ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-15 09:25:56

  fot. Michał DobrzańskiParafia powstała w części miasta Zawiercia zwanej Nowym Zawierciem i Borowym Polem. Erygował ją biskup Stefan Bareła 10 marca 1981 r. Teren został wyłączony z całości z parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu. Pierwszym proboszczem i organizatorem życia ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-14 15:21:26

  Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, erygował 7 maja 1957 r. biskup Zdzisław Goliński wydzielając z parafii św. Piotra i Pawła wschodnią część miasta z osiedlami: Nowy Świat, Argentyna, Markowizna, Warty ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zawiercie

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia