Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Kościół we Włodowicach

Strona główna » Atrakcje » Kościół we Włodowicach

data dodania: 2009-07-21 11:58:40

gmina: Włodowice
powiększ

Pierwsze udokumentowane źródło świadczące o istnieniu włodowickiej parafii pochodzą z końca XIV wieku. Jest to wykaz świętopietrza, corocznej opłaty świadczonej na rzecz Stolicy Apostolskiej. Według zapisków tych parafia we Włodowicach powstała wraz z szeregiem innych tworzonych w roku 1373 w dekanacie lelowskim. Jednak już wcześniej na terenie Włodowic wzniesiony został drewniany kościółek. Nie zdołał on jednak przetrwać najazdu Tatarów w roku 1241. Na jego miejsce wzniesiono nowy, również drewniany kościółek.

Reformacja, która szerzyła się na terenie Europy zostawiła także ślad na włodowickiej parafii. Ówcześnie właściciele Włodowic ród Bonerów zadecydowali bowiem o przekształceniu istniejącego wówczas drewnianego kościoła w ariański zbór. Rolę tę pełnił on w latach 1571-1594. Ostatecznie do roli katolickiej świątyni przywrócił go Mikołaj Firlej.

W roku 1626 powstaje we Włodowicach kolejny drewniany kościół, a na jego patrona obrany zostaje Św. Bartłomiej. Kościół ten nie przetrwał zbyt długo. Zostaje bowiem zniszczony podczas „potopu” szwedzkiego i choć został odbudowany to pod koniec wieku XVII ostatecznie popada w ruinę. W tej sytuacji w roku 1701 biskup Kazimierz Łubieński polecił zbudować nową świątynię.

Fundatorem wzniesionego na miejscu drewnianej świątyni nowego kościoła stał się miejscowy prałat i kustosz kolegiaty w Pilicy ks. Marian Kępski. Kamień węgielny położono 17 kwietnia 1701 roku w Niedzielę po Wielkanocy. Nowy kościół zbudowany został z kamienia. konsekrowano go w roku 1708 pod wezwaniem Św. Bartłomieja Apostoła.

W roku 1731 sprowadzono do świątyni relikwię czterech męczenników: Benedykta, Justyna, Innocentego oraz Teodora. W roku 1796 dokonano remontu kościoła oraz podwyższenia wierzy prace tę wykonał mistrz murarski Walenty Urbański. Kolejny większy remont przeprowadzono w latach 1898-1911 zbudowano wówczas kaplicę, zakrystię oraz po raz kolejny podwyższono wieżę, zaś cała budowla została otynkowana.

Następny remont przypadł na niespokojne lata wojny (1940-1945). Powtórnie wyremontowano wieżę, pokryto dach kościoła blachą cynkową, a całą świątynie zelektryfikowano. Natomiast zaraz po wojnie na kościelnej wieży umieszczono w miejsce zrabowanego przez hitlerowców dzwonu umieszczono nowy.

Kościół, który dziś możemy podziwiać na wzgórzu przy włodowickim rynku zbudowany jest w stylu polskiego baroku. Jest on jednonawowy, murowany i pokryty blachą. Od strony wschodniej znajduje się węższe prezbiterium na rzucie prostokąta o ściętych narożnikach. Od południa dobudowano do niego zakrystia z przedsionkiem, zaś od północy kaplica Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Od zachodu znajduje się wysoka, charakterystyczna czworoboczna wieża z kruchtą w przyziemiu. Z niej od północy wejście na chór muzyczny.   Pod kościołem znajduje się krypta grobowa. Okna są zamknięte półkoliście w profilowanych uszatych obramieniach. Dach zdobi barokowa sygnatura. Portale są wczesnobarokowe. 

We wnętrzu świątyni zobaczyć można drewniany chór ozdobiony malowanymi na płótnie scenami z Nowego Testamentu, od zwiastowania aż do zesłania Ducha Św. Łącznie w kościele znajduje się 7 ołtarzy barokowych. Główny udekorowany został ornamentyką roślinną oraz rzeźbami, które oprócz patrona świątyni przedstawiają Jana Chrzciciela oraz św. apostołów Piotra i Pawła.

Na ścianie kruchty świątyni umieszczone jest epitafium ks. Ignacego Bolina Czechowskiego miejscowego proboszcza. Tuż obok niego znajduje się epitafium poświęcone rodzinie dziedzica dóbr Bobolice i Niegowa. W kruchcie tej znajduje się również tablica upamiętniająca męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym kierownika oraz nauczyciela ze szkoły we Włodowicach.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


fot. Adam Bieńkowskifot. Adam Bieńkowskifot. Adam Bieńkowski

wyświetleń: 6930

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Włodowice

 • Okiennik Mały-Morski

  data dodania: 2010-02-11 13:59:44

  Okiennik Mały, fot. Marcin CzajkaOkiennik Mały zwany także Morskim jest mniej znanym i trudniej dostępnym aniżeli Okiennik Skarżycki. Znajduję się on w lasku nieopodal Ośrodka Rekreacyjnego "Morsko".   Wyświetl większą mapę czytaj dalej »

 • Cmentarz we Włodowicach

  data dodania: 2009-08-20 08:52:08

  Na cmentarzu we Włodowicach pochowani są żołnierze austriaccy (35) i rosyjscy (4) polegli w czasie walk w listopadzie 1914r. W bardzo dobrym stanie zachowały się żeliwne krzyże i można z nich odczytać nazwiska poległych. Miłośnicy historii Pierwszej Wojny ... czytaj dalej »

 • Skałki rzędkowickie

  data dodania: 2009-07-25 23:00:43

  Skałki RzędkowickieSkałki rzędkowickie to imponujący mur skalny rozciągający się na odległość półtora kilometra, widoczny z kikudziesięciu kilometrów. Rejon składa się z  łańcucha ostańców skalnych, które najwyższe sięgają 30 ... czytaj dalej »

Opis gminy: Włodowice

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia