Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Skalne Miasto Podzamcza

Strona główna » Atrakcje » Skalne Miasto Podzamcza

data dodania: 2009-07-21 12:53:38

gmina: Ogrodzieniec
fot. Paweł Abuckipowiększ

Niewiele osób odwiedzających zamek ogrodzieniecki w Podzamczu wie, że za murami średniowiecznego grodu rozciąga się prawdziwy skalny labirynt zwany Skalnym Miastem Podzamcza. Składa się on z kilkunastu wapiennych ostańców skalnych, położonych na Górze Zamkowej. Białe ściany skał od lat pięćdziesiątych ściągały tutaj wspinaczy, poszukujących dogodnego miejsca treningu przed wyprawami w góry. Dopiero jednak w latach dziewięćdziesiątych, gdy wspinaczka zyskała na popularności, Podzamcze stało się prawdziwą mekką dla wspinaczy z całej Polski.

Kilkaset dróg wspinaczkowych przygotowanych jest zarówno dla początkujących adeptów sztuki wspinaczkowej, jak i dla najbardziej wymagających ekstremalistów.  Zainteresowani wspinaczką swe pierwsze kroki powinni stawiać jednak pod baczną opieką instruktora. Można to robić na kursach wspinaczkowych, ale też jedynie dla posmakowania tego sportu - w parku linowym położonym nieopodal zamku.

Oprócz wdrapujących się na strome skały wspinaczy podziwiać można jurajską florę i faunę, a także zabytki architektury militarnej z czasów II wojny światowej. Pomoże temu tworzona właśnie ścieżka dydaktyczna, która będzie wiodła przez najpiękniejsze zakątki Skalnego Miasta.


fot. Paweł Abucki

wyświetleń: 6551

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia