Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu

Strona główna » Atrakcje » Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu

data dodania: 2009-07-23 10:22:23

gmina: Ogrodzieniec
powiększ

Początek kultu Matki Boskiej w Podzamczu oficjalnie datuje się ma rok 1818. Wtedy to w tej miejscowości na przydrożnym ostańcu miała ukazać się Matka Boska. W miejscu tym umieszczono wizerunek Najświętszej Maryi Dziewicy. 18 października 1818 roku na polecenie biskupa krakowskiego Tomasz Nowina-Nowińskiego do Podzamcza przybyła komisja mająca stwierdzić autentyczność objawienia. Komisji nie udało się jednoznacznie stwierdzić czy objawienie faktycznie miało miejsce. Odnotowała natomiast, iż w miejscu tym gromadzą się tłumy liczące nawet do 2 tysięcy.

W miejscu objawienia wzniesiono kaplicę, którą rozebrano w roku 2000, aby na jej miejscu zbudować nową. W Sanktuarium znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Został on ufundowany w roku 1882 przez dziedzica Podzamcza. Obraz przez pewien czas umieszczony był w zamkowej kaplicy. Gdy jednak Ludwik Kozłowski ostatni dziedzic Ogrodzieńca sprzedał zamek obraz został przeniesiony na miejsce objawienia. Podczas ostatniej renowacji wizerunek Matki Bożej pokryto złotem, a w roku 2001 został ukoronowany przez biskupa sosnowieckiego. Do rangi Sanktuarium kaplica  Matki Bożej Skałkowej została podniesiona dopiero 20 maja 2002 roku.

Całe Sanktuarium jest raczej niepozorne. Umieszczone między domami mieszkalnymi składa się jedynie z małej kapliczki z zakrystią wybudowaną pod skalnym ostańcem na którym umieszczono figurę Matki Boskiej oraz krzyż.

Do Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej trafić można jadąc drogą z Ogrodzieńca do Pilicy. Znajduje się ono przy drodze w niewielkiej odległości za ruinami zamku.
 

źródło: tekst i zdjęcia  Adam Bieńkowski


wyświetleń: 6380

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia