Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Rezerwat Góra Zborów w Podlesicach

Strona główna » Atrakcje » Rezerwat Góra Zborów w Podlesicach

data dodania: 2009-07-27 09:59:56

gmina: Kroczyce
widok z góry Zborówpowiększ

Góra Zborów - jedno z dwóch wzgórz leżących na terenie powstałego w 1957 r. w wyniku wywłaszczenia rodziny Welonów rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów na terenach wsi Podlesice w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Drugim jest położone na północ Wzgórze Kołoczek.

Jej bezleśny wierzchołek, zakończony zbudowaną przez nazistów wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym, jako że jest najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim - 462 m n.p.m. Ze szczytu rozciąga sie widok na ruiny zamków w Bobolicach, Mirowie i Ogrodzieńcu Zjawiska krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe.

Skały podlesickie są celem podróży amatorów wspinaczki skałkowej, jak również wielbicieli innych sportów takich jak speleologia, kolarstwa górskiego, turystyki jeździeckiej czy narciarstwa biegowego i śladowego. Na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, ściany których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. W pobliżu najwyższego punktu leży Wielbłąd z wybitną, północną ścianą. Z drogi Żarki - Kroczyce doskonale widoczne są południowe gładzie muru Filara Wyklętych i Młynarza.

Na ternie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy w III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią a jednostkami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich 

Warto podkreślić, że Podlesice posiadają bardzo rozwiniętą bazę turystyczną. Zakres możliwości noclegu jest bardzo szeroki - od słynnych z domowej atmosfery gospodarstw agroturystycznych do hoteli o wysokim standardzie.

W związku ze zwiekszająca się ilością turystów chcących zwiedzić Górę Zborów podjęto działania mające na celu zapobiegnięciu degradacji tych niezwykle cennych terenów. Wszystkie te działania zostały podjęte w celu zachowania przez jak najdłuższy czas piękna tej okolicy.

źródło: tekst agrojura i wikipedia


widok z góry Zborów

wyświetleń: 6259

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Studnia Szpatowców w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:52:26

  Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak ... czytaj dalej »

 • Góra Apteka w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:34:05

  Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kroczyce

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia