Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Skała i jaskinia Biśnik

Strona główna » Atrakcje » Skała i jaskinia Biśnik

data dodania: 2009-08-02 21:28:54

gmina: Wolbrom
Jaskinia Biśnik, fot. Paweł Abuckipowiększ

Biśnik – skała i jaskinia (Jaskinia na Biśniku) na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w jej północnej części w pobliżu wsi Smoleń (województwo śląskie) na krawędzi Doliny Wodącej.

Jest ważnym stanowiskiem archeologicznym. Najstarsze znaleziska wydobyte z namuliska jaskini datuje się wstępnie się na ok. 500 tys. (wyniki tych badań wymagają potwierdzenia) i powszechnie przyjmuje się, że są to najstarsze ślady bytności człowieka na ziemiach polskich.

Intensywne osadnictwo na tym terenie istniało z przerwami do czasów średniowiecza, kiedy to jaskinia w masywie Biśnika służyła jako tymczasowe schronienie.

Badania archeologiczne dowodzą, że również na szczycie skały istniały niewielkie fortyfikacje wchodzące w skład większego zespołu obronnego na linii Smoleń-Strzegowa. Ustalona w wyniku badań data zniszczenia umocnień pozwala domniemywać, że zostały on zdobyte i spalone w trakcie walk o tron krakowski pomiędzy Władysławem Łokietkiem a Wacławem II Czeskim.

Wejście do jaskini jest zamknięte kratą. Wnętrze kryje wykop po pracach archeologicznych. W masywie Biśnika znajduje się jeszcze Jaskinia Psia o długości około 80 m i meandrującym kształcie.

Prace wykopaliskowe w masywie Biśnika są ciągle prowadzone przez toruńskich naukowców. Trwają poszukiwania szczątków zamieszkujących te tereny praludzi.


Jaskinia Biśnik, fot. Paweł AbuckiJakinia Psia, fot. Paweł AbuckiSkała Biśnik. Fot. Paweł AbuckiWidok ze skały Biśnik na Dolinę Wodącą, fot. Paweł Abucki

wyświetleń: 6511

autor: wikipedia.pl, fot. Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Wolbrom

  • Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu

    data dodania: 2009-08-18 14:24:20

    Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wolbromiu znany jako kościółek Mariacki został ufundowany w 1638 roku prze ks. Marcina Wolbrama jako przyszpitalna świątynia szpitala z przytułkiem dla ubogich. W XVII wieku prebendarz ... czytaj dalej »

Opis gminy: Wolbrom

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia