Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu

Strona główna » Atrakcje » Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu

data dodania: 2009-08-04 11:02:23

gmina: Ogrodzieniec
powiększ

Obecnie stojący w Ogrodzieńcu kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego nie jest pierwszą świątynią, która powstała w tym mieście. Źródła historyczne świadczą o istnieniu na tych terenach parafii już w XIV wieku. Pierwszą wzmianka o ogrodzienieckiej parafii pojawiła się w wykazie świętopietrza z roku 1346. Kościół, który powstał w Ogrodzieńcu zbudowany był z drewna. Dotrwał on do wieku XVII. Jednak nieco wcześniej, bo w połowie wieku XVI podzielił on los innych obiektów sakralnych znajdujących na terenie dóbr rodu Bonerów i został zmieniony na protestancki Zbór. Katolikom zwrócił ją dopiero kolejny dziedzic Ogrodzieńca  Mikołaj Firlej.

Drugi kościół, który powstał w Ogrodzieńcu został konsekrowany w 1633 roku. Jego patronem został Św. Wawrzyniec męczennik. Była to drewniana konstrukcja na kamiennej podmurówce. Świątynia przetrwała dość krótki okres czasu. Już w roku 1648 zanotowano, iż w podwaliny kościoła wdał się grzyb co groziło jego zniszczeniem. Ówczesny proboszcz ogrodzienieckiej parafii Andrzej Antoni Bukiert rozpoczął więc budowę nowej świątyni. Jego śmierć przerwała jednak prace na długi okres czasu.
Dopiero kolejny właściciel Ogrodzieńca Jan Józef Jakliński zdołał wznowić budowę. Kościół ukończony został w roku 1787. Jednak prawie sto lat trzeba było czekać na jego konsekrację. Ostatecznie nastąpiła ona w roku 1883.

Kościół jest budowlą murowaną. Nad głównym wejściem góruje wieża, której szczyt zbudowano na kształt kapliczki. Obok głównego wejścia do świątyni znajdują się dwie nisze w których umieszczono rzeźby przedstawiające Św. Wawrzyńca i św. Floriana. Nad wejściem umieszczono łacińską inskrypcje DOMUS MEA DOMUS ORATIONIST EST , która w polskim tłumaczeniu brzmi: Dom Mój domem modlitwy jest.

Beczkowate sklepienie kościoła upiększono arkadami, zaś jej ściany pilastrami. W niszy głównego ołtarza umieszczono obraz przedstawiający Przemienienie Jezusa. Nad nim znajduje się wizerunek boga ojca. Po obu stronach ołtarza stoją cztery kolumny. W nawie bocznego ołtarza umieszczono wizerunek Matki Boskiej ocalenia ludu Rzymskiego. Jest ona również znana jako Matka Boska Śnieżna. Jest to jedynie kopia gdyż oryginał znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.

Tuż obok wejścia na kościelny plac postawiono figurę Matki Boskiej. Data na niej wyryta świadczy, iż pochodzi ona z 1800 roku. W 2006 roku nieopodal stanął również pomnik papieża Jana Pawła II.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 5809

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia