Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 6 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Marcin, Róża
oferty ze zdjęciem

Ruiny zamku Ostrężnik

Strona główna » Atrakcje » Ruiny zamku Ostrężnik

data dodania: 2009-08-04 11:23:20

gmina: Janów
powiększ

Niewiele dziś pozostało po niegdyś potężnym i obszernym zamku na Ostrężniku. Ten kto wejdzie ścieżką na szczyt wapiennej skały zobaczy zaledwie pozostałości tego czym był Ostrężnik. Miejsce niegdyś przez niego zajmowane porósł las i tylko stertykamieni i resztki murów świadczą o tym, iż była tam kiedyś budowla postawiona ludzką ręką. 

Zamek, którego pozostałości możemy dziś oglądać, został zapewne wzniesiony w II połowie XIV wieku. Początek Ostrężnika wiąże się z osobą Wojciecha z Potoka herbu Jelita, rycerza w świcie księcia Władysława Opolczyka. Prawdopodobnie właśnie na polecenie swego suwerena i za jego pieniądze rozpoczął budowę zamku na Ostrężniku. 

Zamek był dość duży jak na swoją epokę. Podzielony był na część dolną i górną oddzieloną od siebie głęboką fosą. Górną część zamku wzniesiono na skale. Otaczały go mury o długości 144 metrów. Za nimi znajdowały się pomieszczenia mieszkalne o układzie amfiladowym. W południowej części górnego zamku wzniesiono czworokątną basztę, pod którą znajdowały się podziemia. Od strony północnej zamek chroniło skalne urwisko. Natomiast od strony południowej stok opadał ku fosie, za którą znajdował się zamek dolny.

Najprawdopodobniej historia zamku była dość krótka. Być może nie został on nawet w pełni ukończony. Wygląda na to, że o losie zamku zadecydował w 1391 roku Władysław Jagiełło. W tymże roku wysłał on karną ekspedycje, która zniszczyła Ostrężnik. Powodem był zapewne bandycki proceder, którym na polecenie księcia Władysława Opolczyka trudnił się Wojciech z Potoka. Napadał on bowiem na karawany handlowe podróżujące z Gdańska przez Kalisz do Krakowa.

Władysław Jagiełło przejął później zamek dla korony i choć przekazał go w dzierżawę innemu właścicielowi, lecz nie uchroniło to Ostrężnika przed powolnym upadkiem i zapomnieniem.

Runy zamku na Ostrężniku znajdują się tuż przy drodze numer 793 z Żarek do Złotego Potoku, tuż przy granicy gminy Janów. Jadąc tą drogą zauważymy go z prawej strony. Niestety jest całkowicie zasłonięty przez las. Punktem odniesienia może być jednak przydrożna restauracja, która tak jak zamek nosi nazwę Ostrężnik. Z tego miejsca należy jedynie przejść krótką leśną ścieżką do skały na której znajduje się zamek.

Do zamku można też podejść od strony Złotego Potoku, ale w tym wypadku trzeba przejść czerwonym szlakiem przez park krajobrazowy.      
 

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 5526

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia