Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

Strona główna » Atrakcje » Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

data dodania: 2009-08-04 11:43:19

gmina: Janów
powiększ

Historia pałacyku Raczyńskich w Złotym Potoku zaczyna się około roku 1581. Wtedy to właśnie Jan Silnicki na miejscu istniejącego wcześniej dworu obronnego buduje swoją posiadłość. W roku 1625 pałacyk zakupił Stanisław Koniecpolski. Przekazał go później swojemu bratankowi, założycielowi leżącego nieopodal Janowa, Janowi Koniecpolskiemu.

Po Koniecpolskich pałac przez pewien okres czasu posiadał ród Potockich. Po upadku Powstania Styczniowego pałacyk z nadania cara Rosji przejęli kurlandzcy książęta Bironowie. Nie rezydowali oni w Złotym Potoku, więc pałacyk podupadł. Wysokie koszta były zaś przyczyną zaniechania jakichkolwiek prac remontowych.

Kiepski stan budynku zmusił kolejnych właścicieli pałacyku, rodzinę Szaniewskich, a później Prószków do wyłączenia z użytku jego części. Gdy jednak w 1829 roku dobra złotopotockie przejął krewny Prószków, Stanisław Leski, zamek nie nadawał się już do użytku. Zbudowano wtedy w jego pobliżu mniejszy dworek, który stał się siedzibą właścicieli okolicznych dóbr.

Los pałacyku odmienił się w II połowie XIX wieku. Zadłużone dobra złotopotockie zakupił wtedy generał hr. Wincenty Krasiński. Po nim pałacyk odziedziczył jego syn Zygmunt. On zaś pozostawił go swojej córce Marii, która wyszła za mąż za hrabiego Aleksandra Raczyńskiego.

Już na początku XX wieku pałacyk został kompletnie przebudowany. Natomiast gdy kolejny właściciel z rodu Raczyńskich, Karol, ożenił się z księżną Stefanią Czetwertyńską postanowił zamieszkać właśnie w złotopotockim pałacyku.

W trakcie II Wojny Światowej zamek został zajęty przez Wehrmacht. Niemcy przenieśli wówczas właścicieli do sąsiedniego dworku, a w 1944 przesiedlili do Częstochowy. Uciekając z terenu Złotego Potoku Niemcy zabrali z pałacyku część wyposażenia. To zaś co pozostało w większości zniszczyła Armia Czerwona.

Po wojnie pałacyk przeszedł na własność skarbu państwa. Rodzinie Raczyńskich odmówiono prawa powrotu do Złotego Potoku. Przez okres PRL-u zamek pełnił funkcję technikum rolniczego, a później Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego.

Po upadku komunistycznego systemu pałacyk pozostał własnością skarbu państwa, choć o jego zwrot ubiegają się spadkobiercy z rodu Dębińskich.

Stojący na terenie zespołu parkowego w Złotym Potoku  pałacyk wprawdzie z daleka wygląda okazale, ale oglądany z bliska traci wiele ze swojego uroku. Odrapane ściany świadczą o tym, że zamek znowu popada w ruinę. Nie można także zwiedzić wnętrza posiadłości, co skazuje odwiedzających Złoty Potok na oglądanie pałacyku jedynie z zewnątrz.


wyświetleń: 6017

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia