Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Rezerwat krajobrazowy Parkowe w Złotym Potoku

Strona główna » Atrakcje » Rezerwat krajobrazowy Parkowe w Złotym Potoku

data dodania: 2009-08-04 12:14:22

gmina: Janów
powiększ

Dla ludzi miłujących się w długich spacerach w urokliwych okolicach wiele do zaoferowania będzie miała gmina Janów, a właściwie leżący na jej terenie Złoty Potok. Tuż za tym miasteczkiem rozciąga się bowiem rezerwat krajobrazowy „Parkowe”. Został założony w roku 1957 dla ochrony najokazalszej części doliny rzeki Wiercicy. Rezerwat ten obejmuje 234 ha (jest największy w tej części Jury) dobrze zachowanych i bogatych zespołów leśnych liczących sobie około 170 lat.

Teren rezerwatu rozpoczyna się w pobliżu stawu Amerykan w Złotym Potoku, po czym rozciąga się na południowy zachód wzdłuż Wiercicy sięgając aż za jej źródła kończąc się w okolicach skały Diabelskie Mosty. Teren rezerwatu zamieszkuje wiele gatunków zwierząt jak i rzadkich roślin.

Przez rezerwat biegnie kilka szlaków dzięki którym możemy przejść przez te godne zobaczenia miejsce. Choć rezerwat sam w sobie stanowi atrakcje to jednak znajdują się w nim również inne ciekawe miejsca takie jak: Jaskinia Niedźwiedzia, staw Sen Nocy Letniej, skała Diabelskie Mosty, źródła Wiercicy ( źródło Zygmunt i źródło Elżbieta) oraz wiele innych.

Przejście przez rezerwat każdym z wyznaczonych szlaków powinno zając około 1,5 godziny. Niektóre szlaki też nie powinny sprawić większego problemu miłośnikom rowerów, gdyż, jak głoszą transparenty rozpostarte na początku niektórych szlaków, pokonać je „można spacerem, można rowerem”.

Jak już było wspomniane rezerwat krajobrazowy „Parkowe” rozpoczyna się tuż za Złotym Potokiem w okolicach drogi 793 biegnącej w stronę Żarek.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 6289

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia