Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie.

Strona główna » Atrakcje » Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie.

data dodania: 2009-08-04 12:33:15

gmina: Żarki
powiększ

Gdy upalnym latem roku 1382 Książę Władysław Opolski wiózł do Częstochowy obraz Czarnej Madonny stała się rzecz niezwykła. Cierpiący z braku wody książęcy orszak zatrzymał się aby odprawić nabożeństwo przed wiezionym przez siebie wizerunkiem Maryi. Spragnieni wędrowcy błagali w jego trakcie o pomoc. Rezultatem ich modlitw było źródełko, które wytrysło na pobliskiej polance. Rano wędrowcy ruszyli dalej pozostawiając nad źródełkiem niewielką kapliczkę, a w niej drewnianą figurkę Matki Bożej z dzieciątkiem.
 
Powyższa legenda mówi o początkach Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie, który dziś jest przedmieściem Żarek. Pewne jest jednak, że w czasach, w których umiejscowiona jest ta legenda istniał tam już drewniany kościółek. Świadczy o tym rejestr świętopietrza. Kościół ten podupadł jednak w XVI wieku, gdy Leśniów włączono do parafii żareckiej. Jednak mimo powolnego upadku kościoła w Leśniowie kult Matki Bożej był nadal żywy.
 
Na początku XVII wieku kasztelan oświęcimski Jan Koryciński będący właścicielem Żarek i Leśniowa ufundował  nowy murowany kościół. Przeniesiono do niego cudowną figurkę Matki Bożej.

Kolejny właściciel Leśniowa Józef z Kurozwęk Męciński postanowił oddać to miejsce kultu pod opiekę jakiegoś zakonu. Najpierw zaprosił tam karmelitów bosych i choć ci przybyli tam w roku 1704 to opuścili to miejsce po niespełna dwóch latach. Wówczas Męciński oddał kościół w Leśniowie pod opiekę Paulinów. Po śmierci Józefa, która nastąpiła w roku 1710 jego brat Wojciech Męcński przyłączył parafię żarecką z prawem patronatu do Leśniowa. Od tej chwili przeor leśniowski stał się również proboszczem Żarek.

Do dziś Paulini sprawują opiekę nad sanktuarium w Leśniowie . Jednak gdy w roku 1864 Car Aleksander II nakazał kasatę zakonów na terenie swojego państwa paulini musieli opuścić sanktuarium. Powrócili tam dopiero w roku 1936.

W znajdującym się na terenie sanktuarium kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w głównym ołtarzu umieszczono cudowną figurkę Matki Bożej Leśniowskiej. 13 sierpnia 1967 roku została ona ukoronowana. Aktu tego dokonali Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński i biskup Stefan Bareła. Mszę św. celebrował wówczas metropolita krakowski Karol Wojtyła. Dziś Matka Boska Leśniowska nazywana jest również Patronką Rodzin, a całe sanktuarium słynie ze szczególnych łask jakimi Matka Boska obdarza przybywające tam rodziny.
 
W kościele Nawiedzenia NMP znajdują się cztery ołtarze boczne. Pochodzą one z I połowy XVIII wieku. Są to ołtarze: św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy zakonu Paulinów, Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Antoniego oraz ołtarz z obrazem przedstawiającym śmierć św. Józefa.
 
Do zespołu klasztornego paulinów w którego skład wchodzi kościół przylega również niewielki, ale zadbany i ładnie wyglądający park. Znajduje się w nim źródło Leśniówki, które jest owym cudownym źródełkiem z legendy.
 
Aby przejść z parku do sanktuarium trzeba wejść przez  bramę nad którą wypisano tytuł jednego z dzieł papieża Jana Pawła II „Przekroczyć próg nadziei”.


fot. Leszek Kluszczyńskifot. Leszek Kluszczyńskifot. Leszek Kluszczyński

poprzednia strona|1|2| z   2następna|ostatnia

wyświetleń: 8482

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Żarki

 • Kościółek św. Stanisława

  data dodania: 2013-03-15 11:11:58

  agrojura.pl Kościół pw. św. Stanisława w Żarkach, biskupa-męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy. Obiekt wzmiankowany był w 1595, 1748 i 1763 roku, ... czytaj dalej »

 • Kuesta Jurajska

  data dodania: 2013-03-14 14:10:15

  Na skraju Kuesty Jurajskiej, agrojura.pl Niewielki fragment terenu od miejscowości Żarki po osadę Jaworznik nosi nazwę Kuesty Jurajskiej. Jest to charakterystyczny odcinek progu skalnego (zwanego kuestą), ciągnącego się od Kluczy koło Olkusza aż po Częstochowę. Ta naturalna forma rzeźby ... czytaj dalej »

 • Źródło spod Brzozy

  data dodania: 2013-03-14 14:03:22

  agrojura.pl Źródło Spod Brzozy usytuowane jest na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, w sąsiedztwie drogi z Myszkowa do Złotego Potoku i Janowa. Na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 30 lipca 2004 roku (Dz. Urz. Woj. Śl. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Żarki

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia