Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Muzeum im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

Strona główna » Atrakcje » Muzeum im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

data dodania: 2009-08-05 15:19:23

gmina: Janów
powiększ

Niewielkie muzeum znajdujące się w dworku położonym na terenie parku w Złotym Potoku zawdzięcza swoją nazwę jednemu z największych poetów polskiego romantyzmu, Zygmuntowi Krasińskiemu. Przebywał przez krótki okres czasu w Złotym Potoku mieszkając właśnie w tym miejscu.

Sam dworek powstał około roku 1829 z inicjatywy Stanisława Leskiego, który przejął Złoty Potok od spokrewnionego rodu Pruszków. Wzniesiony dworek miał zastąpić nienadający się do zamieszkania pobliski pałacyk w roli rezydencji właściciela miejscowych dóbr.

W roku 1851 Złoty Potok kupił generał hr. Wincenty Krasiński, ojciec Zygmunta. Sam poeta pojawił się najprawdopodobniej w zakupionej posiadłości w rok po tym wydarzeniu i to jedynie przejazdem. Na dłużej zatrzymał się w Złotym Potoku dopiero w roku 1857, przebywając tam wraz z rodziną od 29 lipca do 22 września. Pobyt ten przerwała śmierć najmłodszej córki Krasińskiego, 4-letniej Elżbietki. Po tym wydarzeniu poeta opuścił Złoty Potok udając się do Paryża gdzie zmarł dwa lata później.

O fakcie krótkiego pobytu Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku przypomina niewielka pamiątkowa tablica umieszczona na ganku dworku. Dworek ten jest muzeum im. Zygmunta Krasińskiego gdzie przechowywane są związane z nim pamiątki.

Wstęp do muzeum jest płatny. Cena biletu wynosi 4zł, jednak dla zorganizowanej grupy liczącej powyżej 10 osób cena jednego biletu obniżona zostaje do 2zł

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 5462

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia