Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
niedziela, 29 listopada 2020 r.
imieniny obchodzą: Błażej, Margerita
oferty ze zdjęciem

Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

Strona główna » Atrakcje » Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

data dodania: 2009-08-06 10:28:18

gmina: Olsztyn
powiększ

Zbudowana na polu w okolicy wsi Zrębice kapliczka jest wyrazem wdzięczności mieszkańców miasta dla św. Idziego. Nie jest ona jednak pierwszą kapliczką wystawioną świętemu w tym miejscu. Pierwsza kaplica powstała mniej więcej na przełomie XVI i XVII wieku. Upamiętniała cud jakim było objawienie się w Zrębicach św. Idziego. Miał on wówczas pomóc mieszkańcom miasta pokonać panującą w okolicach zarazę.

W miejscu objawienia się świętego postawiono kapliczkę w której umieszczono obraz św. Idziego. Świętego przedstawiono na nim jako zakonnika w białym habicie przepasanym czarnym sznurem. W prawej ręce św. Idzi ma krzyż, zaś w lewej białą lilię, w prawym ramieniu tkwi strzała, zaś do stóp łasi się łania. Takie przedstawienie świętego wynika z legendy wedle której, ten żyjący na przełomie VII i VIII wieku święty ukrywał się w lasach południowej  Francji, gdzie oddawał się modlitwie i kontemplacji. Tam odnaleźli go myśliwi, którzy podczas polowania rzucili się w pościg za łanią. W jego trakcie św. Idzi został ugodzony strzałą. Uczestniczący w polowaniu lokalny władca rozpoznał w Idzim świętego męża i w ramach zadość uczynienia nakazał mu zbudować klasztor. Wkrótce do klasztoru zaczęli zmierzać ludzie aby słuchać nauk świętego.

Na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy proboszcza Zrębic Antoniego Jaskółowicza wyremontowano i powiększono kaplicę. W tym okresie w kaplicy znajdowały się aż trzy ołtarze: św. Idziego Opata, Przemienienia Pańskiego i Pana naszego Jezusa Chrystusa. Rozbudowana kaplica nie przetrwała zbyt, bowiem już pod koniec XVIII wieku z powodu złego stanu technicznego rozebrano ją. Znajdujący się w niej obraz został wtedy przeniesiony do miejscowego kościoła p.w. św. Idziego. Na miejscu starej kapliczki postawiono nową nieco mniejszą kamienną kapliczkę, którą możemy oglądać do dnia dzisiejszego.

Kapliczka znajduje się na trasie zielonego szlaku nazwanego „Drużką św. Idziego”, który biegnie z Olsztyna do Zrębic.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski