Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Kościół św. Idziego w Zrębicach

Strona główna » Atrakcje » Kościół św. Idziego w Zrębicach

data dodania: 2009-08-06 10:33:28

gmina: Olsztyn
powiększ

Niewielki, drewniany kościółek w Zrębicach ma za patrona św. Idziego. Ten nieco zapomniany dziś święty uchodzi za patrona od chorób, trudnej spowiedzi, spraw beznadziejnych i płodności. Co się tyczy osoby samego św. Idziego to był on pustelnikiem greckiego pochodzenia żyjącym na przełomie VII i VIII wieku. Ze swoich rodzinnych stron przywędrował do południowej Francji gdzie złożył własną pustelnie. Już za życia Idzi uważany był za świętego męża, zaś po śmierci jego kult rozszerzył się na średniowieczną Europę.

Z kultem tym powiązana jest również historia Zrębiec. Miejscowa legenda wspomina, iż święty wspomógł miasto podczas zarazy panującej na przełomie XVI i XVII wieku w tamtych okolicach. Św. Idzi miał się wtedy ukazać w okolicy wioski wskazując pokutę i wodę z pobliskiego źródełka jako sposób na przezwyciężenie zarazy. Mieszkańcy wioski z wdzięczności świętemu wybudowali w miejscu objawienia kaplicę i umieszczając w niej jego wizerunek. Po pewnym czasie obraz ten trafił do miejscowego kościoła gdzie umieszczając go w ołtarzu głównym.

Kościółek w Zrębicach zbudowany został z modrzewiu posiada jedną nawę nad którą znajduje się wieżyczka i sygnaturka. Jego powstanie datuje się na rok 1596. W roku 1789 został jednak gruntownie wyremontowany. Remont kościołka św. Idziego przeprowadzono w takim stopniu, iż właściwie można mówić o postawieniu kościoła od nowa. Dlatego też niektórzy właśnie 1789 uważają za rok powstanie tego drewnianego zabytku. Od tej daty, aż do naszych czasów przeprowadzano w kościele jeszcze kilka remontów. Nie wpłynęły one jednak aż tak znacząco na jego wygląd.

We wnętrzu kościoła podziwiać możemy ołtarz w którym znajduje się wspomniany już obraz św. Idziego. W ołtarz wkomponowane są także figury św. Pawła Pustelnika i św. Antoniego Pustelnika. W kościółku można także zobaczyć kamienną chrzcielnicę z XVIII wieku. Przed samym kościołem stoi zaś drewniana dzwonnica datowana na przełom XVII i XVIII wieku.

Do Zrębic można trafić z Olsztyna, w tym wypadku należy kierować się drogą na Biskupice, zaś będąc w ich centrum obrać drogę na Zrębice. Chętni na przechadzkę lub rowerową wycieczkę mogą do Zrębic dotrzeć zielonym szlakiem nazwanym „Dróżką św. Idziego”. Prowadzi ona z Olsztyna przez rezerwat Sokole Góry do kościółka w Zrębicach. Z Olsztyna do Zrębic można dotrzeć również czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd.


wyświetleń: 6049

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia